Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Finał 14. edycji konkursu w MSNie, foto. Piotr Litwic (2)

Ogłoszono wyniki obrad jury 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Międzynarodowe grono ekspertów – artystów, kuratorów, profesorów akademickich i dziennikarzy – wybrało 20 najlepszych według nich prac studentów kierunków artystycznych.

W tegorocznej edycji konkursu startowała rekordowa liczba uczestników – zgłosiło się bowiem aż 414 młodych twórców z całej Polski. Laureatów jubileuszowej edycji konkursu poznamy 30 maja br. podczas wystawy finałowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Organizowany cyklicznie od roku 2002 konkurs Artystyczna Podróż Hestii to wyjątkowy w skali kraju program promocji polskiej młodej sztuki i edukacji artystycznej, angażujący nie tylko środowisko artystyczne, ale również biznesowe. Filarem inicjatywy jest właśnie konkurs, adresowany do studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w całej Polsce. Co ważne, wszyscy uczestnicy konkursu mają wyjątkową okazję do konfrontacji z profesjonalną krytyką artystyczną i publicznością.

Znamy już nazwiska dwudziestu finalistów jubileuszowej edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Będą oni teraz walczyć o specjalne nagrody – miesięczne rezydencje artystyczne oraz tytuł laureata konkursu.

Finalistami 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii zostali:

Jakub Danilewicz – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Bartosz Zimniak – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Hanna Dyrcz – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Olga Kowalska – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Iwo Rachwał – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Piotr Urbaniec – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Baltazar Fajto – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Natalia Jamróz – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Barbara Kosakowska – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Jan Moszumański – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Maciej Gąbka – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Mateusz Piestrak – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Maciej Rudzin – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Maria Stożek – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Agnieszka Talaśka – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Monika Łuczak – Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
Michał Siarek – Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
Katarzyna Sosnowska – Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Teresa Otulak – Akademia Sztuki w Szczecinie

Paweł Franik – Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Oceną 414 nadesłanych prac zajmowało się międzynarodowe jury złożone z 10 ekspertów – artystów, kuratorów, profesorów akademickich i dziennikarzy.
– Moment oczekiwania na ostateczny werdykt członków jury jest dla nas wszystkich bardzo emocjonujący – tłumaczy Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. – Każdy z jurorów ocenia wszystkie prace po kolei. To ogromny wysiłek i napięcie, które nie podlegają prawu rutyny – nawet podczas 15. edycji konkursu. Werdykt jury jest bowiem w bardzo dużym stopniu oglądem tego, co dzieje się w młodej polskiej sztuce – dodaje.

Zwieńczeniem tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu będzie wystawa prac dwadzieściorga finalistów, którą będzie można zwiedzać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na ul. Pańskiej 3. Gala finałowa, która jest co roku bardzo ważnym wydarzeniem na mapie wydarzeń kulturalnych stolicy, odbędzie się 30 maja br. o godz. 19.00. To właśnie wtedy poznamy laureatów konkursu, na których czekają wyjątkowe nagrody. Laureat nagrody głównej otrzymuje bowiem możliwość odbycia podróży artystycznej do światowej stolicy sztuki nowoczesnej – Nowego Jorku. Laureat nagrody specjalnej ma natomiast okazję spędzić inspirujący miesiąc w Hiszpanii i uczestniczyć w zajęciach na akademii w Walencji. Program pobytu w obu miastach wypełnia praca twórcza, zwiedzanie galerii i muzeów oraz spotkania z artystami. Kulturowym odniesieniem dla tych rezydencji artystycznych są podróże edukacyjne, w jakie przed wiekami wyprawiano młodych twórców – by poznawali świat, życie oraz przede wszystkim sztukę. Jeden z laureatów otrzyma również komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję finansowego raportu rocznego Grupy ERGO Hestii, która w tym roku obchodzi 25-lecie swojej działalności.

Konkurs Artystyczna Podróż Hestii jest jednym z najdłużej realizowanych programów mecenatu artystycznego w Polsce, który jest kontynuowany konsekwentnie od 15 lat. W roku 2009 konkurs „Artystyczna Podróż Hestii” wyróżniono nagrodą „Sztuka cenniejsza niż złoto” – Fundacji Commitment to Europe arts & business oraz Narodowego Banku Polskiego. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.

Szczegółowe informacje o zasadach i harmonogramie konkursu na stronie: www.artystycznapodrozhestii.pl

SKŁAD JURY:

Nathalie Anglès – kuratorka i krytyczna sztuki, dyrektor Residency Unlimited w Nowym Jorku;

Karen Gunderson – artystka, wykładowca sztuki, Stany Zjednoczone;

Magdalena Kąkolewska – prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii;

Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Bęc Zmiana;

Agnieszka Tarasiuk – kurator, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego, oddział Muzeum Narodowego Warszawie;

Sebastian Cichocki – krytyk sztuki, kurator, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie;

Jarosław Fliciński – artysta;

Paweł Sosnowski – krytyk, kurator, Fundacja i Galeria Propaganda;

Michał Suchora – kurator, Galeria BWA Warszawa;

Piotr Śliwicki – Przewodniczący, prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA;

Fundator
Grupa ERGO Hestia

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii

Patronat Honorowy