Ta strona używa polityki Cookies (ciasteczek). polityka cookiesx

Akademia Sztuk Pięknych

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

img_0326

Labirynt, instalacja Marcina Chomickiego i Justyny Wencel w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
Miejsce: Wrocław, teren między ulicami Powstańców Śląskich, Gwiaździstą i Szczęśliwą
sierpień – listopad 2016

Puste miejsce między ulicami Powstańców Śląskich, Gwiaździstą i Szczęśliwą jest obecnie przestrzenią zmian, a zarazem fragmentem miasta o fascynującej historii i wielkim potencjale. Przed wojną była to jedna z bogatszych dzielnic Wrocławia, której oś stanowiła obecna ulica Powstańców Śląskich. Po reprezentacyjnych kamienicach i podwórkach nie pozostał żaden ślad. W 1945 roku przebiegała tędy linia frontu i toczyły się jedne z najcięższych walk, gdy Niemcy bronili twierdzy Wrocław przed nacierającymi wojskami rosyjskimi. Przez lata teren był pustym placem stopniowo otaczanym powstającymi blokami.

Rzucająca się w oczy wyrwa w tkance miejskiej zwróciła naszą uwagę podczas pierwszej wizyty studyjnej we Wrocławiu, szczególnie, że w naszych działaniach w przestrzeni publicznej interesujemy się miejscami o nieokreślonej tożsamości. Poprzez interwencje artystyczne dążymy do uwidocznienia takich miejsc w mieście, poruszenia ich energii i ponownego połączenia z odbiorcami.

Odwołując się do konkretnego fragmentu zabudowy Południa, chcemy uwidocznić jego historię poprzez odtworzenie zarysu architektury w pejzażu. Plany nieistniejących kamienic i podwórek ożyją w przestrzeni w postaci barierek tworzących wielobarwny labirynt. Kolorowa malarska instalacja, zmieniająca się wraz z pogodą i porą dnia, ma szansę stać się przestrzenią interakcji z przechodniami, którzy, wyrwani z codziennej rutyny, zanurzą się w powidoku dawnej historii Wrocławia. Liczymy, że labirynt będzie spełniać różne funkcje, stając się rozpoznawalnym znakiem w pustej przestrzeni, tymczasowym, magicznym podwórkiem dla dzieci, miejscem spotkań oraz celem spacerów.