Jastrzębowski. Rekonstrukcja

Nakładem warszawskiej ASP ukazała się książka Jastrzębowski. Rekonstrukcja dotycząca legendarnej Kompozycji Brył i Płaszczyzn, której program sformułował prof. Wojciech Jastrzębowski. Książka jest efektem zbiorowej pracy badawczej wykonanej na Wydziale Malarstwa we współpracy z Muzeum ASP. Książka ukazała się pod redakcją Jana Mioduszewskiego przy współudziale Joanny Kani. Kompozycja Brył i Płaszczyzn była wykładana w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (późniejszej Akademii) od 1923 roku. Na potrzeby wystawy Sztuka wszędzie prezentującej osiągnięcia warszawskiej Akademii z lat 1904–1944 prezentowanej w 2012 roku w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki zespół badawczy przygotował rekonstrukcję studenckich prac kursowych KBiP z lat 20. i 30. Rekonstrukcja była koniecznością. W Muzeum ASP zachował się reprezentatywny zbiór fotografii prac studentów Jastrzębowskiego, ale same fotografie, jak powiedziała Joanna Kania, „przemawiałyby do widza wątłym głosem”. Dlatego Muzeum zwróciło się do Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych kierowanej przez prof. Jacka Dyrzyńskiego z propozycją rekonstrukcji prac. Pracownia „Struktur wizualnych” jest pracownią kompozycji, która w pewnym stopniu wywodzi się z tradycji przedmiotu Kompozycja Brył i Płaszczyzn. Dydaktycy i studenci z tej pracowni podjęli się eksperymentu. Zaproponowali rekonstrukcję twórczą i stworzenie nie kopi a nowych prac w duchu międzywojnia. I tak grupa 14 studentów przeniosła się w czasie, aby przez rok równolegle studiować program Jastrzębowskiego. Książka zawiera zarówno katalog zrekonstruowanych przez studentów prac, jak i próbę opisu metodyki stosowanej w pracowni Wojciecha Jastrzębowskiego. Zastosowano koncepcję dydaktyki dyskusji. Zebrano wypracowaną przez cały zespół rekonstruktorów wiedzę poprzez zapis rozmów i ankiety. Jan Mioduszewski podjął także próbę prześledzenia wczesnej modernistycznej dydaktyki prof. Romana Owidzkiego z lat 1956–1966 i związków tej dydaktyki z koncepcjami prof. Wojciecha Jastrzębowskiego. Książkę zaprojektował Marcin Władyka, a doskonałe fotografie katalogowe prac wykonał Szymon Rogiński.

Promocja książki oraz spotkanie dyskusyjne odbędzie się 14 listopada 2016 roku o godz. 17 w Galerii Salon Akademii, ul. Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta). Zapraszamy!

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie © 2017