Na Wydziale Malarstwa startuje Pracownia Gościnna Oskara Dawickiego

program:

1. Spróbuję zniechęcić do zajmowania się sztuką, najpiękniej jak potrafię

2. Ci, których to nie zniechęci, otrzymają prezent (nie będą to dolary)

__ / przykładowy problem:

Po co musisz być artystą? Czy musisz być artystą żeby np? :

– mieć udane życie?

– żyć? (w ogóle) ????

– lub ???

Etc.etc.

Oskar Dawicki

w-wa 2018

Oskar Dawicki, 1971, urodzony w Warszawie. 1991-1996, studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. 2000-2010, współzałożyciel i członek grupy Azorro. Mieszka w Warszawie.

Oskar Dawicki jest z wykształcenia malarzem, ale już w trakcie studiów zainteresował się sztuką performance, której pozostał wierny przez kolejne lata, by po roku 2000 rozszerzyć pole swego działania o prace wideo, fotografie, dokumentacje, a w końcu również obiekty i instalacje. Wszystkie prace mają postkonceptualny charakterze i utrzymane są w lekko groteskowej, ironicznej, a nawet absurdalnej aurze. Dawicki łączy w swojej sztuce romantyczno-tragiczny komponent, silnie nasycony własnymi rozterkami egzystencjalnymi z poetyką i krytycznym wymiarem sztuki konceptualnej. Autorefleksja nad własnym statusem instytucjonalnym jako artysty współczesnego przeplata się ściśle z refleksją nad własną tożsamością, a raczej nad jej ulotnością, umownością, eterycznością, słabością. Dyskomfort, nieporozumienie, komplikacja – to pojęcia, na których wspiera się wyobraźnia artysty, bezproduktywność sztuki wydaje się być zaś dla Dawickiego jej najbardziej obiecującym wymiarem.

Prace w kolekcjach:

– Bunkier Sztuki, Kraków, PL

– Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, PL

– Fundacja GESSEL dla Muzeum Narodowego w Warszawie, PL

– Fundacja Sztuki Polskiej ING, Warszawa, PL

– Galeria Arsenał, Białystok, PL

– Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk, PL

– Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Lublin, PL

– Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej, Kraków, PL

– MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, PL

– Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, PL

– Muzeum Sztuki w Łodzi, PL