Wystawa „Kostium na przełomie wieków 1990-2015”

Opublikowano 9 października 2018

Wystawa Kostium na przełomie wieków 1990-2015 odbywająca się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie to siódma odsłona w ramach międzynarodowego tournee.

Stało się to możliwe dzięki współpracy z Państwowym Centralnym Muzeum Teatralnym im. A.A. Bachruszyna w Moskwie, gdzie wystawę po raz pierwszy zaprezentowano latem 2015 roku.

W 2016 roku Kostium na przełomie wieków 1990-2015 został pokazany po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych, na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Asheville, a następnie w 2017 r. na konferencji amerykańskiego Instytutu Technologii Teatralnej (USITT) w St. Louis, Missouri. Również2017 r. wystawę zaprezentowano na konferencji World Stage Design (WSD) w Tajpej, po czym kontynuowała ona swoją podróż po Chińskiej Republice Ludowej; w 2018 r. dotarła do Fuzhou na Międzynarodowy Tydzień Kostiumów, a następnie na Międzynarodową Konferencję CDEX w Szanghaju.

Przełom tysiąclecia przyniósł wielkie reformy społeczne, polityczne i gospodarcze, innowacyjne technologie i świadomość ekologiczną, a także istotnie wpłynął na nasze postrzeganie Sztuki, w tym Sztuki Kostiumu.

Kostium na przełomie wieków 1990-2015 oferuje szeroką gamę projektów kostiumów, od tradycyjnych form teatralnych po tak zwaną modę awangardową, performance i instalację.

Podstawową ideą tej wystawy jest przedstawienie przeglądu projektów kostiumów z całego świata na przełomie XX i XXI wieku, bez osądzania i uprzedzeń ze względu na płeć, rasę, otoczenie polityczne czy ekonomiczne, w którym artysta żył i pracował. Wystawa nie stara się tworzyć konkretnych trendów czy wyznaczać kierunków w projektowaniu dla teatru i mody.

Bardziej niż jednolitą wizualnie koncepcją wystawy zainteresowani jesteśmy różnorodnością opinii, niedawnymi i aktualnymi osiągnięciami w zakresie projektowania i technologii, różnymi pomysłami i interpretacjami postaci, językiem artystycznym i wyjątkowymi narracjami dostarczanymi przez poszczególnych projektantów.

Naszym zamiarem jest poszerzenie horyzontów rzemieślników i projektantów poprzez pokazanie różnorodności stylów i pomysłów.

Naszym celem jest stworzenie najnowszego słownictwa artystycznego dla kolejnego pokolenia projektantów dla teatru i mody w nadchodzącym stuleciu.

Mamy nadzieję, że te niesamowite projekty zainspirują uczestników, a także widzów tej wystawy.

Igor Roussanoff

Wernisaż 26 października 2018 r. o godzinie 18.

Wystawa czynna do 31 stycznia w godz. 12-20.

Warsztaty, prezentacje i spotkania ze scenografami 26-28 października.

Prezentacje i zajęcia praktyczne poprowadzą: Igor Roussanoff, Niculae Ularu, Angelina Atlagic, Mariaelena Roqué , Andrey Bartenev, Aleksandra Frolova , Nika Danielska, Katarzyna Konieczka

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Wydział Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Wybrzeże Kościuszkowskiej 37/39. kostiumnaprzelomiewiekow.asp.waw.pl/