Akademia Sztuk Pięknych

w Warszawie
Herb Rzeczypospolitej PolskiejProjekty dofinansowane ze środów Unii Europejskiej - link Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - link

Wystawa: Postcard From Home / Pocztówka z domu

Opublikowano 5 lutego 2021

Projekt „Pocztówka z domu” realizowany przez Galerię Salon Akademii to zarówno zapis czasu, dokumentacja nastrojów i stanów emocjonalnych towarzyszących pandemii w 2020 roku, jak i bogaty zbiór współczesnych postaw artystycznych i ich konfrontacja w przestrzeniach – wirtualnej i rzeczywistej. Projekt jest żywy i wciąż realizowany.

Wystawa POSTCARD FROM HOME / POCZTÓWKA Z DOMU już od 13 lutego 2021 w Galerii Salon Akademii. Tymczasem rusza kolejny nabór prac do tego projektu - nadal można przesyłać kartki, które będą na bieżąco włączane do ekspozycji i publikowane w wirtualnej galerii!

Otwieramy wystawę, a stan pandemii jak trwał, tak trwa. Zdążyliśmy się już, niestety, oswoić i przyzwyczaić do izolacji i ograniczeń społecznych. Najważniejsze jednak byśmy nie zapomnieli, że nasza siła polega na solidarnym tworzeniu kolejnych projektów artystycznych i poczuciu wspólnoty, bez którego „Pocztówka z domu” nigdy nie doszłaby do skutku i nie zatoczyła tak szerokich kręgów. (Galeria Salon Akademii)

Projekt był początkowo kameralną próbą reakcji na realia czasu pandemii.  Z czasem idea przerodziła się w dużą, międzyśrodowiskową inicjatywę przekraczającą mury warszawskiej ASP, tworząc tym samym platformę do dialogu poprzez sztukę. Projekt z jednej strony miał otworzyć środowisko Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na świat zewnętrzny, z drugiej spowodować przeniknięcie do jego wnętrza twórców, którzy na co dzień funkcjonują na dalekich antypodach świata artystycznego lub wręcz z dala od środowisk akademickich.

(…) Wypełniliśmy z nawiązką zakładane początkowo kryteria skali i rozmachu projektu, który na naszych oczach właśnie materializuje się pod postacią dużej wystawy w galerii Salon Akademii. (…) Wbrew początkowym założeniom i wytycznym projektu, nie doszło do istotnej i zauważalnej wymiany pozdrowień, myśli i idei pomiędzy poszczególnymi nadsyłanymi pocztówkami i pomiędzy samymi autorami, nie wspominając o tej części naszej społeczności, która w ogóle nie wzięła w nim udziału. Bogaty zbiór nadesłanych kart stał się zatem bardziej kolekcją niż siecią i tu pojawiają się zasadne pytania: dlaczego?, czy nasza akademicka społeczność jest aż tak bardzo zatomizowana?, czy dopiero inicjatywy takie jak Pocztówka z domu są w stanie nam to uzmysłowić? Myśląc przewrotnie, być może te pytania i próby znalezienia na nie odpowiedzi to największy sukces naszego projektu – diagnoza stanu posiadania. Jako indywidualiści mamy ogromny potencjał i spore możliwości, ale czy zechcemy z nich w najbliższej przyszłości solidarnie korzystać i osiągać cele oraz efekty korzystne dla całej społeczności? – zastanawiają się pomysłodawcy projektu.

Rusza kolejny nabór do projektu Pocztówka z domu!

parametry techniczne nadsyłanych prac:

kartka w formie cyfrowej powinna posiadać awers i rewers zapisane w formacie jpg lub pdf o rozdzielczości 300 dpi i nie przekraczać 4 MB oraz wymiarów i proporcji formatu 14,8x21 cm. Orientacja pocztówki pion lub poziom.  Brak ograniczeń w ilości nadsyłanych prac.

sposób przesyłania prac:

Pocztówki w postaci awersu oraz rewersu prosimy wysyłać na pocztowka@asp.waw.pl

Kartki zostaną opublikowane w wirtualnej galerii oraz w przestrzeni wystawy w galerii Salon Akademii.

 

Wystawa POSTCARD FROM HOME / POCZTÓWKA Z DOMU

Galeria Salon Akademii Koneser

Centrum Praskie Koneser

Plac Konesera 8, Warszawa

Otwarcie: 13/02/2021 g. 16-20

Wystawa czynna do 10/03/2021 (wt – sb, 15 – 18)

Organizator: Galeria Salon Akademii
Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Partner Wydarzenia: Centrum Praskie Koneser
Patron wydarzenia: Go Out

Projekt identyfikacji graficznej: OKI OKI Studio.