„Salpetriere”, spektakl Sceny 72 z Jadwigą Jankowską-Cieślak w roli głównej. Fot.: Marta Stawska

“Salpetriere”: spektakl Sceny 72

Opublikowano 22 listopada 2021

17 grudnia 2021 o godzinie 19.00 w Auli przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39 działająca przy Pracowni Rysunku i Form Monumentalnych, Scena 72 zaprezentuje spektakl  pt. “Salpetriere”. To sceniczna baśń zainspirowaną Kabałą oraz wydarzeniami z życia Marii Komornickiej. W roli głównej wystąpi Jadwiga Jankowska-Cieślak. W pozostałych rolach: Tomasz Olejnik, Bartosz Wesołowski, Jarosław Domin. Wstęp na premierę jest wolny.

“Tytuł jednoaktówki odnosi się do paryskiego szpitala Salpêtrière, który przed wielką rewolucją służył jako przytułek dla ubogich oraz osób nieprzystosowanych społecznie. W  roku 1856 otrzymał tu posadę lekarza Jean-Martin Charcot, mianowany już w 1862 ordynatorem oddziału. Charcot – nauczyciel między innymi Sigmunda Freuda, zajął się badaniami nad chorobą podobną do epilepsji, która to – pozostając bez wpływu na fizyczność – zdawała się chorobą duszy. Rzecz jasna, tytuł sugeruje uogólnienie: kliniki psychiatryczne jako szpitale przemienienia, a także miejsca zsyłki” – fragment tekstu Izabeli Morskiej pt. “Odmieniec – duchowa rewolucja”.

“Salpetriere”: spektakl
17 grudnia 2021 o godzinie 19.00

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Aula przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39