„Salpetriere”, spektakl Sceny 72 z Jadwigą Jankowską-Cieślak w roli głównej. Fot.: Marta Stawska

“Salpetriere”: spektakle 9, 16 i 23 stycznia 2022 ODWOŁANE

Opublikowano 14 stycznia 2022
Z przykrością informujemy, że planowane na 9, 16 i 23 stycznia 2022 spektakle pt. “Salpetriere” ze względów pandemicznych zostały odwołane i przesunięte na maj.
Informację o nowych terminach zostaną podane z miesięcznym wyprzedzeniem. Za utrudnienia przepraszamy!

Spektakl będący sceniczną baśnią zainspirowaną Kabałą oraz wydarzeniami z życia Marii Komornickiej realizuje działająca przy Pracowni Rysunku i Form Monumentalnych, Scena 72.
Scenariusz i reżyseria: dr hab. Grzegorz Stachańczyk, prof. ASP. W roli głównej występuje Jadwiga Jankowska-Cieślak. W pozostałych rolach: Tomasz Olejnik, Bartosz Wesołowski, Jarosław Domin.

“Tytuł jednoaktówki odnosi się do paryskiego szpitala Salpêtrière, który przed wielką rewolucją służył jako przytułek dla ubogich oraz osób nieprzystosowanych społecznie. W  roku 1856 otrzymał tu posadę lekarza Jean-Martin Charcot, mianowany już w 1862 ordynatorem oddziału. Charcot – nauczyciel między innymi Sigmunda Freuda, zajął się badaniami nad chorobą podobną do epilepsji, która to – pozostając bez wpływu na fizyczność – zdawała się chorobą duszy. Rzecz jasna, tytuł sugeruje uogólnienie: kliniki psychiatryczne jako szpitale przemienienia, a także miejsca zsyłki” – fragment tekstu Izabeli Morskiej pt. “Odmieniec – duchowa rewolucja”.

występują: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Tomasz Olejnik, Bartosz Wesołowski, Jarosław Domin

scenariusz i reżyseria: Grzegorz Stachańczyk

scenografia: Grzegorz i Mikołaj Stachańczyk

światło i realizacja obrazu: Jędrzej Skajster

realizacja dźwięku: Jan Przybyszewski

kostiumy: Emilia Przybyszewska

oprawa graficzna: Marta Stawska

zdjęcia: Marta Stawska i Roman Stasiuk

• Tekst Izabeli Morskiej pt. “Odmieniec – duchowa rewolucja” (plik PDF)
  • Uwaga: ze względów pandemicznych spektakle planowane na 9, 16 i 23 stycznia 2022 zostały odwołane i przesunięte na maj. Informację o nowych terminach zostaną podane z miesięcznym wyprzedzeniem! Za utrudnienia przepraszamy!
    Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
    Aula przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39

• Bilety: 20 zł. Dostępne online w Sklepie Akademii.

"Salpetriere": spektakl 17 grudnia 2021 o godzinie 19.00  Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Aula przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39, plakat: Marta Stawska

Autorka plakatu: Marta Stawska.