Herb Rzeczypospolitej PolskiejProjekty dofinansowane ze środów Unii Europejskiej - link Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - link

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie realizuje projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „ASP w Warszawie – UCZELNIA RÓWNYCH SZANS”

Celem projektu jest poprawa dostępności Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie/ASP dla osób z niepełnosprawnościami (studentów, doktorantów i pracowników) dzięki realizacji kompleksowych działań mających na celu likwidację barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym).

Realizacja projektu przyczyni się do wdrożenia na uczelni pakietu kompleksowych rozwiązań w ramach wszystkich 6 obszarów dostępności, które zapewnią:

• LIKWIDACJĘ BARIER w obszarze struktury organizacyjnej i procedur

• REALIZACJĘ WSPARCIA edukacyjnego osób z różnymi rodzajami niepełnosprawnościami

• PODNIESIENIE KOMPETENCJI kadry w zakresie edukacji włączającej

• REALIZACJĘ DZIAŁAŃ ZWIĘKSZAJĄCYCH DOSTĘPNOŚĆ technologiczną i architektoniczną ASP.

Wartość projektu: 982 898,75 PLN

Wartość dofinansowania z UE: 953 411,78 PLN

W ramach projektu zaplanowano:

1. Szkolenia podnoszące kompetencje kadry zarządzającej, dydaktycznej i administracyjnej w zakresie edukacji włączającej (podnoszące świadomość niepełnosprawności).

2. Powołanie zespołu ds. dostępności.
  • Zespół będzie prowadził prace nad procedurami funkcjonującymi na uczelni, w tym m.in. zakresie wypracowania zapisów polityki dostępności uczelni.

• Wynikiem ww. prac będzie wdrożenie zmian w oficjalnych dokumentach uczelni, poprzez dodanie do nich zapisów gwarantujących realizację polityki dostępności uczelni, równych szans, niedyskryminacji i wdrażania racjonalnych dostosowań.

• Dostosowanie wewnętrznych aktów prawnych i procedur do potrzeb OZN (osób z niepełnosprawnościami), które ułatwią im funkcjonowanie w Akademii, we wszystkich sferach życia akademickiego.
  1. Zakup sprzętu i utworzenie wypożyczalni sprzętu wspomagającego kształcenie.

2. Utworzenie siedziby biura pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnościami.

3. Wdrożenie (z zakresu architektury) likwidacji barier architektonicznych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym m.in.:
  • dostosowanie budynków uczelni: pętle indukcyjne stanowiskowe i walizkowe;

• dostosowanie budynków uczelni: plany tyflograficzne na postumencie stalowym;

• dostosowanie budynków uczelni: krzesełka ewakuacyjne dla osób z niepełnosprawnością.

1. Zwiększenie dostępności architektonicznej uczelni – oznakowanie budynków uczelni i dostosowanie toalet:
  • oznakowanie budynków uczelni: tabliczki informacyjne w alfabecie Braille’a z piktogramem i czarno-drukiem;

• dostosowanie toalet: baterie umywalkowe bezdotykowe do toalet dla osób z niepełnosprawnością.

1. Zwiększenie dostępności technologicznej uczelni:
  • strona internetowa uczelni: dostosowanie strony internetowej do standardu dostępności WCAG 2.1.

1. Dostosowanie procedur rekrutacji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami:
  • wdrożenie 2 modułów w ramach systemu zarządzania uczelnią Akademus.