Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Marek Wyrzykowski Outsider

22 kwietnia 2016, g. 17

MW 2 MW

Malarz i profesor zwyczajny Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Marek Wyrzykowski urodził się w Warszawie w 1951 roku. Studiował malarstwo w ASP w Warszawie w latach 1970–1975. Dyplom z wyróżnieniem obronił w pracowni swego mistrza profesora Tadeusza Dominika. Został w Uczelni jako pracownik naukowy. Przez wiele lat był asystentem profesora Jana Tarasina. Od 1993 roku prowadził samodzielną pracownię rysunku na Wydziale Malarstwa. W latach 1993–1996 był prodziekanem Wydziału Malarstwa. Często wystawiał i szybko odniósł sukces, zarówno w środowisku uczelni, Wydziału, Warszawy, Polski, ale też za granicą. Szczególnie związany był z frankofońskim obszarem kulturowym, wystawiał w Szwajcarii (Zurych, Bazylea), Luksemburgu i w Belgii (Bruksela, De Panne). Zwłaszcza Bruksela była jedną z jego szczęśliwych wysp. Fascynowało go to miasto. Przemierzał brukselskie Beaux-Arts. Świetnie znał malarstwo flamandzkie, podziwiał Pietera Bruegela, Petrusa Christusa, Memlinga, ale i nowszych Belgów: Paula Delvaux’a czy Jamesa Ensora – szczególnie mu bliskiego barona z Ostendy, malarza ludzkich masek.

Galeria Salon Akademii
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Krakowskie Przedmieście 5, (wejście od ul. Traugutta)