Janusz Bałdyga/Efemerydy

Otwarcie wystawy / Opening: 22.07.2017, 17:00-20:00
Wystawa potrwa do / Exhibition lasts till 2.09.2017.

Galeria Propaganda, Foksal 11, Warszawa

“Parafrazując Hamleta wystawa Janusza Bałdygi to „rzeczy, rzeczy, rzeczy”. Prezentowane na niej prace stanowią materialną “pozostałość” po performansach. Są resztkami i szczątkami wydarzeń, stanowiąc formę dostępu do dokonanego niegdyś działania, jednocześnie tego dostępu odmawiając. Poszerzają pole rozumienia performansu, jednocześnie anihilując jego odrębny status jako nieprzedmiotowego działa sztuki. Obiekty konstruujące wystawę zyskały autonomiczny status efemeryd, zmuszając widzów do przedefiniowania pojęcia performansu, który z ulotnego staje się dzięki nim jak najbardziej przedmiotowy. Rzeczy mają nie tylko charakter fizyczny, ale przede wszystkim są sposobem ustanawiania podmiotu, zarówno artysty, jak i widza, przez co ich czasowość jest całkowicie modalna.

Wystawa “Efemerydy” to podróż w namacalność tego, co niesłusznie rozumiane jest jako niematerialne i ulotne. Stanowi wyzwanie dla potocznego rozumienia performansu, jego dokumentacji i sposobu doświadczania.”

Janusz Bałdyga (ur.1954 w Lublinie) – polski artysta, performer, twórca instalacji. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskał dyplom w 1979 roku w pracowni prof. Stefana Gierowskiego, aneks w pracowni prof. Romana Owidzkiego. Wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Lokalizacja:

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie © 2018