Rzeźba dzisiaj II: Sztuka w przestrzeni publicznej

Rzeźba dzisiaj II:
Sztuka w przestrzeni publicznej
Międzynarodowa konferencja i platforma dyskusji

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
20-21 października 2017

Patronat honorowy Ambasady Republiki Federalnej Niemiec

W październiku 2017 roku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na drugą międzynarodową konferencję z cyklu „Rzeźba dzisiaj”. Pierwsza edycja (październik 2016r.) wywołała gorącą, interesującą dyskusję, co dało nam asumpt do kontynuowania refleksji nad kondycją rzeźby dzisiaj i ustanowienia cyklu orońskich seminariów, który – jak mamy nadzieję – będzie kontynuowany przez kolejne lata.

Temat wiodący tegorocznej konferencji to sztuka w przestrzeni publicznej: historia, definicje i status tego zjawiska. W czasie trwania seminarium będzie można w CRP Orońsko zobaczyć wystawę Thorstena Goldberga – wybitnego niemieckiego artysty, jednego z najbardziej znanych twórców sztuki w przestrzeni publicznej.

Do dyskusji zaprosiliśmy historyków i teoretyków sztuki, artystów, a także osoby odpowiedzialne w wybranych europejskich miastach za profil sztuki w przestrzeni publicznej.

Tym razem stawiamy zatem następujące pytania:
jak definiujemy sztukę w przestrzeni publicznej?
• jaka jest historia sztuki w przestrzeni publicznej?
• jaka jest różnica pomiędzy sztuką w przestrzeni publicznej a sztuką publiczną?
• jak – z etycznego punktu widzenia – kształtuje się kwestia odpowiedzialności artystów oraz pozostałych uczestników przestrzeni publicznej?
• jak wygląda historia interesujących / kontrowersyjnych / najbardziej (nie)znanych przykładów dzieł sztuki w przestrzeni publicznej?
• w jaki sposób wybrane europejskie miasta (m.in. Berlin, Bruksela, Gdańsk, Oslo, Poznań, Warszawa, Wiedeń) organizują konkursy na sztukę w przestrzeni publicznej? Kto zasiada w jury takich konkursów? Jacy artyści są zapraszani do udziału w konkursach i dlaczego?
• jaką strategię działań w tej sferze mają poszczególne miasta? Czym te strategie wzajemnie się różnią? Jakie zaś mają punkty wspólne?
• kto finansuje sztukę w przestrzeni publicznej i jaki to ma wpływ na jej charakter?
• jak wyglądają programy związane z kreacją sztuki w przestrzeni publicznej w poszczególnych miastach?
• jaki model sztuki w przestrzeni publicznej byłby najbardziej adekwatny dla polskich miast? Czego możemy w tej kwestii nauczyć się od Berlina, Monachium czy Wiednia?

Serdecznie zapraszamy na konferencje oraz do dyskusji. Po konferencji ukaże się recenzowany, dwujęzyczny tom drugi serii wydawniczej „Rzeźba dzisiaj”, zapoczątkowanej w 2016 roku.

Eulalia Domanowska
Marta Smolińska

Moderatorki: Joanna Kiliszek i Marta Smolińska

Więcej informacji

Lokalizacja:

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie © 2018

Korzystamy z technologii ciasteczek. Przeglądając naszą stronę zgadasz się na używanie ich. Polityka cookies.Rozumiem