Warszawskie Spotkania Konserwatorskie

WARSZAWSKIE

SPOTKANIA KONSERWATORSKIE

„SZTUKA KONSERWACJI 1997 – 2017”

 Zaczątkiem corocznych warszawskich spotkań konserwatorskich była pierwsza, po wyjściu z „podziemia” w 1989 roku, wystawa i sesja konserwatorska „SZTUKA KONSERWACJI”.

       Zorganizowali ją członkowie Sekcji Konserwacji Dzieł Sztuki Okręgu Warszawskiego ZPAP w 1997 roku.

           W związku z tym, że była to wystawa stworzona po bardzo długiej przerwie środowisko konserwatorskie było mocno natchnione wieloma pomysłami co skutkowało wspaniałym pokazem dzieł konserwatorskich ze wszystkich specjalizacji.

            Udało się również pozyskać wielu sponsorów co pozwoliło na efektowną oprawę plastyczną ekspozycji.

           Idea corocznego spotykania się konserwatorów dzieł sztuki padła na podatny grunt i w tym roku obchodzimy XX-lecie warszawskich SPOTKAŃ KONSERWATORSKICH „SZTUKA KONSERWACJI 1997 – 2017”.

            Spotkania stały się bardzo popularne wśród polskich i nie tylko polskich konserwatorów zabytków a obecnie są współorganizowane przez kilka organizacji oraz instytucji z Sekcją Konserwacji Dzieł Sztuki OW ZPAP na czele.

           Od zeszłego roku powróciliśmy do prezentowania twórczego dorobku konserwatorów zabytków zrzeszonych w warszawskim Okręgu ZPAP, w Galerii DAP w kwietniu – miesiącu tradycyjnie poświęconym opiece i ochronie zabytków.

       Na tegorocznej wystawie trwającej od 3 do 21 kwietnia prezentujemy szereg dokonań konserwatorskich zrealizowanych przez kilkunastu członków Naszej Sekcji w prawie wszystkich specjalizacjach konserwatorskich.

            Można zobaczyć realizacje w zakresie konserwacji malarstwa sztalugowego, konserwacji malarstwa ściennego, konserwacji rzeźb kamiennych, konserwacji rzemiosła artystycznego.

            Przybliżamy również tajniki wykonywania kopii konserwatorskich oraz przywracania świetności szlachetnym technologiom pozłotniczym.

            Prezentujemy fragmenty autorskich dokumentacji konserwatorskich oraz wybrane procesy badawcze.

           Sugestywną  ekspozycją również apelujemy o codzienną profilaktykę konserwatorską, o systematyczną opiekę nad zabytkami.

            Nasze środowisko jest bardzo małe dlatego w tej sprawie potrzebny jest wysiłek całego społeczeństwa.

         Mamy nadzieję, że nasza wystawa „SZTUKA KONSERWACJI 1997 – 2017” uczuli wszystkich na bezwzględną konieczność stosowania nieustającej, bieżącej profilaktyki konserwatorskiej przy wszystkich dobrach kultury polskiej.

           Zapraszamy do Galerii DAP oraz na coroczne warszawskie SPOTKANIA KONSERWATORSKIE „SZTUKA KONSERWACJI 1997 – 2017”, które będą obywały się w dniach 18 – 21 kwietnia w Bibliotece Narodowej, Państwowym Muzeum Archeologicznym, Muzeum Techniki i Przemysłu oraz w Urzędzie Dzielnicy Praga-Północ.

Sekcja Konserwacji Dzieł Sztuki

Piotr Grzegorz Mądrach

komisarz

SZTUKI KONSERWACJI 1997 – 2017

Lokalizacja:

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie © 2018

Korzystamy z technologii ciasteczek. Przeglądając naszą stronę zgadasz się na używanie ich. Polityka cookies.Rozumiem