grafika z motywem rysów twarzy
"Włodzimierz Szymański 1960-2023", Galeria -1, Pałac Czapskich, 2 – 31 października 2024. Fragment plakatu autorstwa prof. Mieczysława Wasilewskiego
W dniach 2 – 31 października zapraszamy do Galeria -1 (Pałac Czapskich) na wystawę poświęconą twórczości, działalności dydaktycznej i naukowej prof. Włodzimierza Szymańskiego – „Włodzimierz Szymański 1960-2023”. Kuratorki: Klaudia Kiercz-Długołęcka, Dorota Kozieradzka.

Prof. Włodzimierz Szymański był wybitnym artystą, wieloletnim i cenionym dydaktykiem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, aktywnym Senatorem Uczelni, Twórcą i Dyrektorem Instytutu Sztuki Mediów im. prof. Ryszarda Winiarskiego.

Zrealizował wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych, w Polsce i za granicą. Prowadził szereg projektów na rzecz polskiej sztuki współczesnej, Akademii Sztuk Pięknych, jej studentów i pracowników. W 2009 roku założył Pracownię Alternatywnego Obrazowania na Wydziale Sztuki Mediów, która przez ostatnie lata cieszyła się ogromną popularnością wśród studentek i studentów.

Zaangażowany, oddany i pełen werwy odszedł w momencie, kiedy jego wizja i starania zaczęły nabierać tempa i kształtu realnych przedsięwzięć. Dla wielu pozostanie niezrównanym Nauczycielem, Mentorem i Mistrzem. Zmarł nagle 23 maja 2023 roku.

„Celem wystawy jest przedstawienie wszechstronnej działalności prof. Szymańskiego i pokazanie obszarów jego wzmożonej aktywności artystycznej, dydaktycznej, naukowej i badawczej. Zatem obok jego własnych dzieł (malarskich, multimedialnych czy intermedialnych) pokażemy flagowe projekty studenckie zrealizowane pod jego okiem.

Zaprezentujemy wybór projektów, które prowadził lub zainicjował Profesor, jako twórca i dyrektor Instytutu Sztuki Mediów im. prof. Ryszarda Winiarskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie” – mówią kuratorki wystawy: Klaudia Kiercz-Długołęcka i Dorota Kozieradzka.

Włodzimierz Szymański

czarno-biały portret mężczyzny
prof. Włodzimierz Szymański (1960-2023)

Ukończył studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie – dyplom w pracowni prof. Ryszarda Winiarskiego uzyskał w 1987 roku. Od tego roku pracował na macierzystej uczelni. W latach 2006-2016 współpracował z PJWSTK w Warszawie, na której współtworzył kierunek Architektury Wnętrz. W 2011 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Od 2009 roku wykładał na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie, gdzie założył i prowadził pracownię dyplomującą Alternatywnego Obrazowania w obszarze intermediów.

Przez dziesięć́ lat (1999-2009) był kuratorem Galerii Ericsson w Warszawie. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W wyniku konkursu zrealizował w latach 1996-2000 ekspozycję stałą w Esslingen „Malarstwo i obiekty w architekturze” (około 100 prac). Brał również̇ udział w licznych działaniach poza wystawowych.

grafika z motywem rysów twarzy

„Włodzimierz Szymański 1960-2023”. Wystawa poświęcona twórczości, działalności dydaktycznej i naukowej prof. Włodzimierza Szymańskiego

kuratorki: Klaudia Kiercz-Długołęcka, Dorota Kozieradzka

Galeria -1, Pałac Czapskich