Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie jest jednym z najważniejszych i najstarszych konkursów graficznych na świecie. W 1966 roku z inicjatywy związanych z Akademią Sztuk Pięknych polskich artystów grafików: Eryka Lipińskiego, prof. Józefa Mroszczaka i prof. Henryka Tomaszewskiego odbyła się 1. edycja. Wydarzenie, którego ideą jest prezentowanie szerokiej publiczności najwybitniejszych plakatów wykonanych przez artystów z całego świata, szybko zyskało uznanie światowych artystów i krytyków. Obecnie jest najważniejszym świętem plakatu o międzynarodowym zasięgu.
Do udziału w wydarzeniu zapraszani są plakaciści z całego świata, którzy swoje prace z ostatnich dwóch lat mają okazję zaprezentować w otwartym dla projektantów graficznych, artystów oraz studentów Konkursie Głównym oraz w Konkursie Tematycznym, który skupia się wokół określonego w danej edycji zagadnienia. Zgłoszone prace ocenione są przez międzynarodowe jury. Wybrane plakaty prezentowane są na wystawie Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Najlepsze prace obu konkursów nagradzane są przez jury nagrodami: złotym, srebrnym i brązowym medalem. Biennale towarzyszą liczne wydarzenia towarzyszące. MBP od 2018 roku organizowane jest w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Powrót do źródła
6 czerwca 1966 roku w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych (dziś Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki) zainaugurowano 1. edycję Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. W 1994 wydarzenie zostało przeniesione do Muzeum Plakatu w Wilanowie, gdzie było organizowane do 2016 roku. W 2018, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przygotowywanie kolejnych edycji przekazano ASP w Warszawie. W ten sposób rozpoznawalne na świecie święto plakatu powróciło do źródła – miejsca, w którym powstała idea konfrontacji światowych osiągnięć w dziedzinie projektowania plakatu.
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie odegrała ważna rolę w rozwoju sztuki plakatu, nieprzypadkowo z jej środowiska wywodzi się większość reprezentantów tak zwanej polskiej szkoły plakatu. Pomysłodawcą idei przeglądu światowego plakatu w formie biennale był związany z Akademią Eryk Lipiński, a promotorem i wieloletnim organizatorem wydarzenia – prof. Józef Mroszczak. Z wydarzeniem silnie kojarzony jest także prof. Henryk Tomaszewski. Od 1990 roku w organizację zaangażowany jest propagator idei powrotu Biennale do źródła – prof. Lech Majewski, obecny Prezydent MBP.
W gronie laureatów MBP znaleźli się wybitni artyści, m.in.: Andre Francois, Holger Matthies, Kazumasa Nagai, Andy Warhol, Yusaku Kamekura, Armando Testa, Shigeo Fukuda, GRAPUS, Gunter Rambow, Tadanori Yokoo, Makoto Saito, Rosemarie Tissi, Masuteru Aoba, Shin Matsunaga, Kijuro Yahagi, Mitsuo Katsui, Ralph Schraivogel, U.G. Sato, a także polscy autorzy: Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Julian Pałka, Roman Cieślewicz, Mieczysław Wasilewski, Waldemar Świerzy, Jan Sawka, Jan Młodożeniec, Wiktor Sadowski.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 6
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 7
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 9
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 10
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 11
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 12
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 13
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 14
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 15
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 16
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 17
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 18
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 19
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 20
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 15
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 12
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8