16.11.2021

Dotacje celowe na wydatki inwestycyjne na wykonanie zadań: „Wykonanie ogrodzenia wokół terenu Domu Plenerowego ASP w Dłużewie, gm. Siennica” oraz „Przebudowa ogrodu wewnętrznego i frontowego dziedzińca pomiędzy oficynami Pałacu Czapskich przy ul. Krakowskie Przedmieście 5”

15.12.2020 r. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie podpisała umowę dotyczącą udzielenia dotacji celowej na wydatki inwestycyjne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z budżetu państwa, na zadania pod nazwą:

1. „Wykonanie ogrodzenia wokół terenu Domu Plenerowego ASP w Dłużewie, gm. Siennica”

Wysokość dotacji – 500 000 zł.

Dom Plenerowy w Dłużewie jest dworkiem wzniesionym pod koniec XIX wieku.

W otoczeniu Domu Plenerowego znajdują się, m.in. pawilon dydaktyczno-wystawienniczy oraz budynek z warsztatem i pracownią. Na terenie parku, a także w obiektach odbywają zajęcia dydaktyczne dla studentów wszystkich wydziałów, zajęcia plenerowe oraz wystawy.

Teren obiektu otoczony jest murowanym ogrodzeniem w znacznym stopniu zniszczonym. W związku z tym, wykonanie ogrodzenia jest niezbędne i wpłynie na poprawę bezpieczeństwa obiektu.

1. „Przebudowa ogrodu wewnętrznego i frontowego dziedzińca pomiędzy oficynami Pałacu Czapskich przy ul. Krakowskie Przedmieście 5”

Wysokość dotacji – 2 000 000 zł.

Po zakończonej realizacji przebudowy Pałacu Czapskich, Akademia zobowiązana  jest przebudować zniszczony ogród wewnętrzny i frontowy dziedziniec w obrębie Pałacu.

Uzasadnieniem zadania jest bardzo zły stan nawierzchni ogrodu wewnętrznego i dziedzińca, jak również wykonanie izolacji ścian oficyn i fos oraz modernizacja zieleni.

Ponadto, po przebudowie, zostanie przywrócony przedwojenny charakter otoczenia, będąc uwieńczeniem wykonanej przebudowy Pałacu Czapskich.