Zasady rekrutacji na rok akademicki 2024/25
Uczelniana Komisja Rekrutacyjna przeprowadza rekrutacje na kierunek Architektura Wnętrz prowadzony w formach: jednolitych stacjonarnych studiów magisterskich, stacjonarnych studiów na poziomie drugiego stopnia, oraz studiów niestacjonarnych na poziomach pierwszego i drugiego stopnia.
Jednolite studia magisterskie
Postępowanie rekrutacyjne na jednolite stacjonarne studia magisterskie na kierunku Architektura Wnętrz składa się z następujących etapów:
- etap pierwszy – złożenie teczki z samodzielnie wykonanymi przez kandydata pracami rysunkowymi i malarskimi (maksymalny rozmiar 100 cm x 70 cm, maksymalna ilość 25 sztuk).
- etap drugi – część praktyczna: rysunek (studium z natury, postać, przedmiot) – 4 godz., malarstwo (studium z natury lub ćwiczenia kolorystyczne) – 4 godz., kompozycja 1. – 3 godz., kompozycja 2. – 4 godziny (konstruowanie układów na płaszczyźnie i w przestrzeni), rzeźba (przestrzenna kompozycja z wyobraźni) – 4 godz., testy wyobraźni przestrzennej – 1 godz.; egzamin trwa 3 dni.
- etap trzeci – autoprezentacja; Celem autoprezentacji jest poznanie zdolności intelektualnych kandydata, a także jego głębszych zainteresowań nie tylko w zakresie wybranej dziedziny plastyki, ale również innych rodzajach twórczości, takich jak literatura, muzyka, teatr czy film. Autoprezentacja powinna wykazać samodzielność kandydata w myśleniu o sprawach związanych z szeroko pojętą kulturą artystyczną.
Punktacja za poszczególne części egzaminu:
- Przy ocenie etapu pierwszego Uczelniana Komisja Rekrutacyjna stosuje skalę punktową w przedziale od 0 do 10. Do drugiego etapu egzaminu przystępują tylko ci kandydaci, których prace zostały ocenione na minimum 6 punktów.
- Przy ocenie etapu drugiego Uczelniana Komisja Rekrutacyjna stosuje skalę punktową w przedziale od 0 do 105. Ocenie podlega każda część egzaminu praktycznego:
- rysunek (studium z natury, postać, szkice) – przedział punktowy: od 0 do 15,
- malarstwo (studium z natury, martwa natura) – przedział punktowy: od 0 do 20,
- kompozycja 1 – przedział punktowy: od 0 do 21, kompozycja 2 – przedział punktowy: od 0 do 21.
- rzeźba – przedział punktowy: od 0 do 18,
- test wyobraźni przestrzennej – przedział punktowy: od 0 do 10.
Uzyskanie zera („0”) punktów z którejkolwiek części egzaminu praktycznego lub nieprzystąpienie do którejkolwiek części egzaminu praktycznego skutkuje wykluczeniem kandydata z postępowania kwalifikacyjnego. Takiej osobie nie jest przyznawana lokata na liście rankingowej.
Do etapu autoprezentacji dopuszczone są osoby, które uzyskały co najmniej 61 pkt za drugi etap rekrutacji.
Przy ocenie autoprezentacji stosuje się skalę punktową w przedziale od 0 do 30.
Otrzymanie „0” (zera) punktów z autoprezentacji lub nieprzystąpienie do autoprezentacji jest równoznaczne z nieklasyfikowaniem kandydata i wykluczeniem go z postępowania rekrutacyjnego. Osoba, która nie przystąpiła do egzaminu zostaje wykluczona z postępowania rekrutacyjnego oraz nie jest jej przyznawana lokata na liście rankingowej.
Po pełnym procesie rekrutacyjnym tworzona jest lista rankingowa, uwzględniająca wszystkich kandydatów, którzy byli dopuszczeni do etapu autoprezentacji.
Podstawę do ustalenia miejsca kandydata na liście rankingowej dla kierunku Architektura Wnętrz stanowi suma punktów uzyskanych za drugi i trzeci etap rekrutacji, tj. za egzamin praktyczny i autoprezentację. Punktacja za etap pierwszy nie jest sumowana z punktacją za pozostałe etapy rekrutacji.
W przypadku osiągnięcia przez kandydatów tej samej sumy punktów, o ich miejscu na liście rankingowej decyduje liczba punktów osiągniętych na egzaminie praktycznym, a w przypadku gdy nadal liczba punktów będzie taka sama, lokaty przyznaje się wg punktacji osiągniętej przez kandydata w poszczególnych częściach egzaminu praktycznego, uwzględniając następujący ranking zadań, wchodzących w jego skład:
- Kompozycja 1
- Kompozycja 2
- Malarstwo
- Rzeźba
- Rysunek
- Test wyobraźni przestrzennej
Jeśli w dalszym ciągu liczba punktów z poszczególnych części egzaminu praktycznego, dla więcej niż jednej osoby będzie taka sama, uzyskują one tę samą lokatę, a osoba następna otrzyma lokatę z pominięciem kolejnych numerów zgodnych z ilością osób, którym przyznano lokaty ex aequo.
Minimum punktowe kwalifikujące na I rok studiów wynosi 75 pkt.