Zasady rekrutacji na rok akademicki 2024/25
Rekrutacja na stacjonarne studia pierwszego stopnia na kierunek Projektowanie, produktu, przestrzeni, przekazu jest dwuetapowa i ma na celu sprawdzenie umiejętności i predyspozycji kandydata w zakresie projektowania, sztuki i teorii.
Kandydat zobowiązany jest do stworzenie portfolio cyfrowego i zamieszczenie go w systemie Internetowej Rejestracji Kandydata. Portfolio cyfrowe stanowi jeden plik PDF, o wielkości nie przekraczającej 25 MB, zawierającym dokumentację nie mniej niż 14 i nie więcej niż 20 fizycznie wykonanych prac:
Część projektowa:
- 1 do 2 planszy przedstawiających odpowiedź na temat projektowy określony w osobnym dokumencie publikowanym przez Uczelnianą Komisję Rekrutacyjną (patrz w menu Tematy do portfolio)
- rysunek produktu – technika: długopis, flamaster lub ołówek:
1 plansza z zakomponowanymi rysunkami 5 przedmiotów codziennego użytku
1 plansza ilustrująca przedmiot codziennego użytku wraz z przedstawieniem budowy i zasady działania (konstrukcja, elementy obudowy, otwieranie, rozstrzelenie itp.) (listę przedmiotów znajdziesz w Komunikatach)
Część artystyczna (plastyczna):
- 4 lub więcej rysunków studium postaci (ujęcie pełnej sylwetki w różnych pozach), wykonanych dowolną techniką rysunkową (np. ołówkiem, węglem, tuszem-lawowanym, flamastrem, sprayem, w technikach mieszanych itp.) w formacie 100 x70
- 1 plansza w formacie 100 x 70 z zakomponowanymi szkicami rysunkowymi związanymi z obserwacją natury: postać, martwa natura itp.
- 4 lub więcej prac malarskich – temat dowolny, związany z obserwacją natury (postać, martwa natura, pejzaż itp.) wykonanych dowolną techniką malarską, w formacie nie mniejszym niż 50×70
- 1 plansza w formacie 100 x 70 z zakomponowanymi szkicami malarskimi związanymi z obserwacją natury (postać, martwa natura, pejzaż itp.).
Dorobek własny
dokumentacja prac innych projektowych i artystycznych pokazujących dotychczasowy dorobek kandydata.
W przypadku wątpliwości co do autorstwa prac, Uczelniana Komisja Rekrutacyjna zastrzega sobie prawo do konieczności dostarczenia przez Kandydata oryginałów prac zawartych w portfolio cyfrowym.
Etapy postępowania rekrutacyjnego
etap pierwszy – ocena portfolio cyfrowego przez komisję
etap drugi – egzaminy:
- Egzamin 1 – rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona w trybie online za pośrednictwem aplikacji Google Meet połączona z przeglądem portfolio (15 minut )
Rozmowa dotycząca dotychczasowego dorobku kandydata, motywacji do zdawania na studia, obowiązkowego tematu projektowego do portfolio i ogólnej orientacji w zagadnieniach społecznych i kulturalnych.
Przebieg rozmowy:
- Przedstawienie się kandydata
- Omówienie projektu wykonanego na zadany temat do portfolio cyfrowego
- Odpowiedź na pytanie dotyczące zaprezentowanego projektu, wykonanego na zadany temat do portfolio cyfrowego
- Odpowiedź na jedno z dwóch wylosowanych przez siebie pytań na temat społeczeństwa i kultury. Losowanie odbywa się poprzez wybranie przez Kandydata dwóch numerów odpowiadających numerom z listy pytań przygotowanych przez Komisję.
- Egzamin 2 – wielozadaniowy egzamin praktyczny sprawdzający umiejętności dostrzegania analizowania i rozwiązywania problemów projektowych i artystycznych.
Zakres egzaminu może obejmować:
- odpowiedź na postawiony problem projektowy w postaci rysunków, opisów i makiety wykonanej z dostarczonych materiałów
- wykonanie zadań z zakresu wyobraźni przestrzennej i rysunku produktu
- studium rysunkowe lub malarskie modela, martwej natury lub praca z wyobraźni w podstawowych technikach: ołówek, grafit, kredki, flamastry, farby plakatowe akrylowe, tempery itp.
- interpretację przestrzenną zadanego tematu w dostarczonym materiale.
Egzamin 2 odbywa się jednego dnia, a łączny czas na wykonanie wszystkich zadań to 8 godzin. Lista narzędzi (takich jak nożyki, kleje, itp.) niezbędnych podczas egzaminu praktycznego, zostanie opublikowana w systemie Akademus niezwłocznie po kwalifikacji do drugiego etapu rekrutacji.
Punktacja za poszczególne części egzaminu.
Przy ocenie etapu pierwszego Uczelniana Komisja Rekrutacyjna stosuje skalę punktową w przedziale od 0 do 3. Do drugiego etapu egzaminu przystępują tylko ci kandydaci, których prace zostały ocenione na minimum 2 punkty.
Ocena etapu drugiego:
Egzamin 1 – przy ocenie rozmowy kwalifikacyjnej połączonej z omówieniem portfolio cyfrowego Uczelniana Komisja Rekrutacyjna stosuje skalę punktową w przedziale od 0 do 50.
Ocenie podlegają:
- Myślenie projektowe (20 punktów)
- Orientacja w zagadnieniach społecznych i kulturalnych (20 punktów)
- Umiejętności komunikacyjne (10 punktów)
Egzamin 2 – przy ocenie egzaminu praktycznego Uczelniana Komisja Rekrutacyjna stosuje skalę punktową w przedziale od 0 do 50.
Ocenie podlegają:
- Predyspozycje projektowe (30 punktów)
rozumienie treści zadań
umiejętność odpowiedzi na postawiony problem projektowy
umiejętność uczenia się
rozumienie tworzywa i jego naturalnych cech
umiejętności przekazu treści w formie graficznej
sprawność manualna
umiejętność gospodarowania czasem
wyobraźnia
umiejętności rysunkowe
zainteresowanie wzornictwem i techniką
rozumienie rzutów i aksonometrii
wrażliwości na światło, kolor i fakturę
- Predyspozycje artystyczne (20 punktów)
rozumienie treści zadań
rozumienie tworzywa i jego naturalnych cech
warsztat rysunkowy lub malarski
umiejętność gospodarowania czasem
wyobraźnia
wrażliwości na światło, kolor i fakturę
umiejętność komponowania na płaszczyźnie i w przestrzeni
zdolność do odczuwania: pionu i poziomu, bryły i płaszczyzny, kontrastu, wielkości i kształtu, ekspresji formy i warstwy znaczeniowej;
Uzyskanie zera („0”) punktów z którejkolwiek części egzaminu lub nieprzystąpienie do którejkolwiek części egzaminu skutkuje wykluczeniem kandydata z postępowania kwalifikacyjnego. Takiej osobie nie jest przyznawana lokata na liście rankingowej.
Po pełnym procesie rekrutacyjnym tworzona jest lista rankingowa uwzględniająca wszystkich kandydatów, którzy byli dopuszczeni do drugiego etapu rekrutacji.
Podstawę do ustalenia miejsca kandydata na liście rankingowej stanowi suma punktów uzyskanych za drugi etap rekrutacji.
W przypadku osiągnięcia przez kandydatów tej samej sumy punktów, o ich miejscu na liście rankingowej decyduje liczba punktów osiągniętych na Egzaminie 2- praktycznym. W przypadku gdy liczba punktów nadal będzie taka sama, kandydaci uzyskują tę samą lokatę, a osoba następna otrzyma lokatę z pominięciem kolejnych numerów zgodnych z ilością osób, którym przyznano lokaty ex aequo.
Minimum kwalifikujące na pierwszy rok studiów wynosi 50 punktów.