Decyzją z dnia 9 sierpnia 2018 roku Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ustanowił nagrodę za najlepszy dyplom w dziedzinie malarstwa, rzeźby lub grafiki artystycznej im. prof. Karola Stryjeńskiego założyciela Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Nagroda służy wyróżnieniu polskich młodych artystów plastyków. Przyznawana jest raz w roku akademickim w drodze konkursu, który przeznaczony jest dla dyplomantów studiów magisterskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z kierunków grafika artystyczna, malarstwo i rzeźba.
Pierwsza nagroda przyznana została za pracę dyplomową zrealizowaną w roku akademickim 2017/2018.
O wyborze laureata konkursu decyduje Kapituła, w skład której wchodzą: prorektor ds. studenckich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dziekan Wydziału Grafiki, dziekan Wydziału Malarstwa, dziekan Wydziału Rzeźby oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który przewodniczy Kapitule.
Nagrodę, w postaci dyplomu, wręcza Prezes Towarzystwa Przyjaciół ASP i Jego Magnificencja Rektor ASP w Warszawie na uczelnianym spotkaniu świąteczno-noworocznym. Część pieniężna nagrody przekazywana jest laureatowi bezpośrednio przez Towarzystwo.
Nagroda im. prof. Karola Stryjeńskiego za najlepszy dyplom artystyczny roku akademickiego 2022/2023
Laureatką tegorocznej edycji konkursu o nagrodę im. prof. Karola Stryjeńskiego fundowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie została
pani mgr Ewelina Kogut
Spośród trzech nominacji Kapituła konkursu na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2023 roku, w składzie: prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dziekani Wydziałów Grafiki, Malarstwa i Rzeźby oraz wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wytypowała najlepszy dyplom roku akademickiego 2022/2023 w dziedzinie malarstwa, grafiki lub rzeźby. Nagrodzona praca pt.: Bez powrotu wykonana została pod opieką promotora prof. Andrzeja Węcławskiego w Pracowni Grafiki Koncepcyjnej i Intermedialnej na Wydziale Grafiki.
Nominacje do nagrody im. prof. Karola Stryjeńskiego za najlepszy dyplom artystyczny roku akademickiego 2022/2023
W pierwszym etapie konkursu, spośród złożonych wniosków o nagrodę im. prof. Karola Stryjeńskiego za najlepszy dyplom artystyczny w dziedzinie malarstwa, grafiki lub rzeźby za rok akademicki 2022/2023, do nagrody nominowano troje dyplomantów:
- panią mgr Annę Dąbrowę za dyplom artystyczny pt. Pejzaż dźwięków – grafika muzyczna wykonany pod opieką promotora prof. Piotra Smolnickiego w Pracowni Grafiki Alternatywnej i Technik Offsetowych na Wydziale Grafiki,
- panią mgr Ewelinę Kogut za dyplom artystyczny pt. Bez powrotu wykonany pod opieką promotora prof. Andrzeja Węcławskiego w Pracowni Grafiki Koncepcyjnej i Intermedialnej na Wydziale Grafiki,
- pana mgr. Filipa Musiała za dyplom artystyczny pt. Pion wykonany pod opieką promotora dr Pawła Mysery w Pracowni Rzeźby w Architekturze na Wydziale Rzeźby,
Ostateczne wyniki podane zostaną po drugim posiedzeniu Kapituły konkursu, do końca listopada b.r.
Laureaci Nagrody im. prof. Karola Stryjeńskiego
-
Hanna Went
01 Hanna WentAbsolwentka Wydziału Malarstwa, za najlepszy dyplom artystyczny roku akademickiego 2021/2022 pt. "Światłoczułość" wykonany pod opieką promotora prof. Tomasza Milanowskiego w I Pracowni Malarstwa.
-
Adriaan Pannebakker
02 Adriaan Pannebakker27 kwietnia 2023 roku nagrodę im. prof. Karola Stryjeńskiego odebrał Adriaan Pannebakker.
-
Natalia Ciak
03 Natalia Ciak22 kwietnia 2021 roku nagrodę im. prof. Karola Stryjeńskiego za najlepszy dyplom magisterski w roku akademickim 2019/2020 odebrała mgr Natalia Ciak.
mgr Łukasz Jankowicz
absolwent Wydziału Malarstwa, za najlepszy dyplom artystyczny roku akademickiego 2018/2019, pt. Przewroty wykonany w pod opieką promotora prof. Krzysztofa Wachowiaka w I Pracowni Malarstwa dla studentów II – V roku.
mgr Ewa Dąbrowska
absolwentka Wydziału Rzeźby, za najlepszy dyplom artystyczny roku akademickiego 2017/2018, pt. Do siebie wykonany pod opieką promotora prof. Antoniego Janusza Pastwy w Pracowni Rzeźby II-III Rok.