Nagroda im. prof. Karola Stryjeńskiego

Decyzją z dnia 9 sierpnia 2018 roku Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ustanowił nagrodę za najlepszy dyplom w dziedzinie malarstwa, rzeźby lub grafiki artystycznej im. prof. Karola Stryjeńskiego założyciela Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Nagroda służy wyróżnieniu polskich młodych artystów plastyków. Przyznawana jest raz w roku akademickim w drodze konkursu, który przeznaczony jest dla dyplomantów studiów magisterskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z kierunków grafika artystyczna, malarstwo i rzeźba.

Pierwsza nagroda przyznana została za pracę dyplomową zrealizowaną w roku akademickim 2017/2018.

O wyborze laureata konkursu decyduje Kapituła, w skład której wchodzą: prorektor ds. studenckich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dziekan Wydziału Grafiki, dziekan Wydziału Malarstwa, dziekan Wydziału Rzeźby oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który przewodniczy Kapitule.

Nagrodę, w postaci dyplomu, wręcza Prezes Towarzystwa Przyjaciół ASP i Jego Magnificencja Rektor ASP w Warszawie na uczelnianym spotkaniu świąteczno-noworocznym. Część pieniężna nagrody przekazywana jest laureatowi bezpośrednio przez Towarzystwo.

Nagroda im. prof. Karola Stryjeńskiego za najlepszy dyplom artystyczny roku akademickiego 2022/2023

Laureatką tegorocznej edycji konkursu o nagrodę im. prof. Karola Stryjeńskiego fundowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie została

pani mgr Ewelina Kogut

Spośród trzech nominacji Kapituła konkursu na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2023 roku, w składzie: prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dziekani Wydziałów Grafiki, Malarstwa i Rzeźby oraz wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wytypowała najlepszy dyplom roku akademickiego 2022/2023 w dziedzinie malarstwa, grafiki lub rzeźby. Nagrodzona praca pt.: Bez powrotu wykonana została pod opieką promotora prof. Andrzeja Węcławskiego w Pracowni Grafiki Koncepcyjnej i Intermedialnej na Wydziale Grafiki.

Nominacje do nagrody im. prof. Karola Stryjeńskiego za najlepszy dyplom artystyczny roku akademickiego 2022/2023

W pierwszym etapie konkursu, spośród złożonych wniosków o nagrodę im. prof. Karola Stryjeńskiego za najlepszy dyplom artystyczny w dziedzinie malarstwa, grafiki lub rzeźby za rok akademicki 2022/2023, do nagrody nominowano troje dyplomantów:

• panią mgr Annę Dąbrowę za dyplom artystyczny pt. Pejzaż dźwięków – grafika muzyczna wykonany pod opieką promotora prof. Piotra Smolnickiego w Pracowni Grafiki Alternatywnej i Technik Offsetowych na Wydziale Grafiki,
  • panią mgr Ewelinę Kogut za dyplom artystyczny pt. Bez powrotu wykonany pod opieką promotora prof. Andrzeja Węcławskiego w Pracowni Grafiki Koncepcyjnej i Intermedialnej na Wydziale Grafiki,
  • pana mgr. Filipa Musiała za dyplom artystyczny pt. Pion wykonany pod opieką promotora dr Pawła Mysery w Pracowni Rzeźby w Architekturze na Wydziale Rzeźby,

Ostateczne wyniki podane zostaną po drugim posiedzeniu Kapituły konkursu, do końca listopada b.r.

Laureaci Nagrody im. prof. Karola Stryjeńskiego

mgr Łukasz Jankowicz

absolwent Wydziału Malarstwa, za najlepszy dyplom artystyczny roku akademickiego 2018/2019, pt. Przewroty wykonany w pod opieką promotora prof. Krzysztofa Wachowiaka w I Pracowni Malarstwa dla studentów II – V roku.

mgr Ewa Dąbrowska

absolwentka Wydziału Rzeźby, za najlepszy dyplom artystyczny roku akademickiego 2017/2018, pt. Do siebie wykonany pod opieką promotora prof. Antoniego Janusza Pastwy w Pracowni Rzeźby II-III Rok.