UpComing. Wybrane Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Plakat UpComing 2022. Autorki: Izabela Manturo, Aneta Zdziech

Od 2009 roku stołeczna ASP zaprasza wszystkich pasjonatów najnowszej polskiej sztuki na coroczny must-see – „UpComing” (do 2020 „Coming Out”) – wystawę wybranych prac dyplomowych z minionego roku akademickiego, autorstwa absolwentów wszystkich dziewięciu wydziałów warszawskiej Akademii.

Od 14 lat jest to ważny przegląd młodej sztuki i prezentacja dorobku najmłodszej generacji absolwentów ASP w Warszawie. Od 2021 roku wystawa odbywa się w odrestarowanym Pałacu Czapskich przy Krakowskim Przedmieściu 5.

Pokazywane prace dyplomowe wybierają nie tylko Rady Programowe Wydziałów, lecz także studenci każdego z wydziałów. Nagrody przyznawane są przez niezależne jury w trzech kategoriach: sztuka, projektowanie, nauka. Ponadto swoją nagrodę przyznaje także Samorząd Studencki oraz Muzeum ASP w Warszawie. Wystawa od lat odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

„Dla jednych »UpComing« to zaledwie początek, czyli »to, co nadchodzi«, dla innych zaś jest to wydarzenie mocno osadzone w historii. […] Niewątpliwie, jeśli by brać pod uwagę ponaddwustuletnią tradycję Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie związaną z postaciami Marcello Bacciarellego i Zygmunta Vogla, to należałoby uznać, że »UpComing« pozostaje dość nowym projektem, a na osi czasu jest zaledwie mgnieniem. Niemniej ta immanentna dla projektu młodość nie oznacza braku dojrzałości. Wprost przeciwnie – »UpComing« reprezentuje punkt widzenia młodego pokolenia, będąc rodzajem lustra, w którym odbijają się fragmenty rzeczywistości i motywy istotne dla każdego człowieka” – Błażej Ostoja Lniski, Rektor [„Wybrane Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 2022”, ASP w Warszawie, Warszawa 2022, s. 4].