Projektant wzornictwa, ukończył Wydział Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie w roku 1997, w roku 2010 obronił doktorat. Pracuje jako adiunkt na tymże wydziale, jako niezależny projektant (freelancer) i artysta. Specjalizuje się w projektowaniu produktu, głównie urządzeń elektronicznych (od 2001 roku stale współpracuje z firmą Innova SA, dla której wykonał większość projektów wzorniczych urządzeń fiskalnych (drukarki fiskalne Profit, Market, DF1, kasy serii Hit, Presto, taksometr fiskalny Taxi2, moduł kopii elektronicznej EJ, oraz wiele projektów studyjnych). Dla firmy Vigo System projektował kamery termograficzne serii V50/60, V55/65. Wspólnie z Marią Górską wykonywał projekty dla Muzeum Narodowego w Warszawie (m. in. wystawy Złoty Wiek Malarstwa Niderlandzkiego – 2007, Kolekcje Wzornictwa – 2008, Ceramika Rafaela – 2010, Wywyższeni – 2012, projekt przebudowy Galerii Malarstwa Europejskiego – 2008), Fundacji Zbiorów Sztuki Współczesnej przy MNW w Warszawie (Wystawa Potencjał – 2005), oraz ASP i Zachęty (wystawa Sztuka Wszędzie – 2012).

Drugim biegunem działalności Daniela Zielińskiego jest OBMS – jednoosobowy Ośrodek Badania Mediów Sztuki. Ta powstała a pod koniec XXw., fikcyjna instytucja, służy jako obudowa artystycznych działań autora. Obiekty powstałe w ramach OBMS to narzędzia studiów nad warsztatowymi problemami sztuki, lecz umożliwiające również interpretację w kontekście współczesnej kultury. Większość obiektów to prototypy, powstałe w jednym, lub kilku zaledwie egzemplarzach. Przykładami prac tego typu są: Uchwyt do noszenia swego przedramienia – 1998, Organizator Czasu – 1998, Organizator Kodu Optycznego – 2000, Multiclicker – 2008, Stator – 2012, Gra – 2015.

Wszystkie projekty autor sygnuje kolistym symbolem, będącym swego rodzaju firmowego logo. Czytany jako O, jest głównym członem jego adresów internetowych.

Projekty Daniela Zielińskiego prezentowane były na wystawach w kraju i za granicą. W 1998 roku na indywidualnej wystawie Gabinet Obiektów Daniela Zielińskiego w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, prezentowane były prace z wczesnej fazy aktywności OBMS, (np. UFO, In-spektor, Uchwyt do noszenia swego przedramienia). Wiele projektów prezentowanych było na wystawach zbiorowych: m.in. Design Młodych – IWP Warszawa – 1998, Spotkanie – wystawa z okazji stulecia ASP w Warszawie – 2004, Biennale Designu w St-Etienne – 2004 (gdzie m.in. zrealizowano prototyp Water Umbrella), Wobec Konsumpcji – Cieszyn i Budapeszt – 2005, design.pl – Warszawa – 2006, Bio Design – Ljubljana – 2008.

Daniel Zieliński jest także laureatem konkursów projektowych. (W 1996 na Biennale Sztuki Projektowania w Krakowie, w konkursie Lampa – wyróżnienie za pracę Światło Osobiste, w 1998 również w krakowskim Biennale, w konkursie Zegar III nagroda za pracę Tondo, zaś w roku 2000, w kolejnej edycji Biennale, w konkursie Zabawka II nagroda za pracę OKO). Wspólnie z Marią Górską w 2000 roku otrzymał nagrodę w prestiżowym, międzynarodowym konkursie Nagoya Design Do! za pracę Water Umbrella, zaś w 2008 roku Special Mention w konkursie urbanistycznym Tangshan Earthquake Memorial Park Ideas Design Competition, za projekt urbanistyczno-architektoniczny pomnika ofiar trzęsienia ziemi. Był również członkiem Jury w wielu konkursach projektowych.

W dorobku Daniela Zielińskiego znajdują się również publikacje z dziedziny designu, głównie dla pism Architektura i 2+3D. Od roku 2003 jest członkiem Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, w latach 2005 – 2007, oraz od roku 2013 jest członkiem jego Zarządu.

www: o.diz.pl
email: daniel.zielinski@asp.waw.pl