Zmiana na lepsze
Pokazane na wystawie instalacje przestrzenne, makiety i obiekty służą jako narzędzia do włączenia mieszkanek i mieszkańców miast w procesy decyzyjne dotyczące otaczających ich przestrzeni. Na wystawie oprócz rozwiązań zobaczymy także rozwiązania dla dzieci.
U podstaw dobrego projektowania przestrzeni publicznej leży zawsze zmiana na lepsze. Wspieranie poprzez projektowanie potrzebnych zmian, ale czasem także ich inicjowanie. Trudno przeprowadzać taki proces bez komunikacji z mieszkańcami. I tu pojawia się pytanie: w jaki sposób komunikować się z docelowymi użytkownikami przestrzeni miejskich?
Projektanci, architektki, urbanistki, architekci krajobrazu mają za zadanie zaprojektować daną przestrzeń, ale mogą także wspierać komunikację z użytkownikami. Zaprojektować można chociażby narzędzia do takiej komunikacji.
Na wystawie prezentowane są dwa projekty mierzące się z tą problematyką: „Echo” warszawskiego studia Miejskie Materie, które wspomaga konsultacje społeczne oraz „Archimobil” Aleksandry Witaszczyk, skierowany do najmłodszych użytkowników miasta – dzieci ze szkół podstawowych.
Na wystawie prezentowane są rozwiązania, które polegają na testowaniu zmian w przestrzeni publicznej w skali 1:1. Tak, aby mieszkańcy i mieszkanki mogli doświadczyć danego rozwiązania w docelowej skali.
Możemy przyjrzeć się, m.in. jak Warszawa przygotowuje się do powstania placu Centralnego przed Pałacem Nauki i Kultury. Oswojeniu się z jego zmianą służą dwa projekty obecne na wystawie: „Plac Nowego Sąsiedztwa” kuratorek: Aleksandry Litorowicz i Bogny Świątkowskiej oraz projekty studia Budcud, zrealizowane w ramach 9. edycji festiwalu Warszawa w Budowie.
Paweł Grobelny
Projektant, wykładowca i kurator wystaw. Prowadzi Pracownię Projektowania Przestrzeni Publicznej na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Kierownik studiów magisterskich na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.
Ekspert w zakresie projektowania przestrzeni publicznych. Kształcił się w Paryżu, Madrycie, Lyonie i Poznaniu. Jego realizacje znajdują się w przestrzeniach publicznych takich miast jak: Bruksela, Paryż, Budapeszt, Strasburg i Szanghaj.
Poznań Design Festiwal 2023
W tym roku odbędzie się 10. edycja ogólnopolskiego wydarzenia prezentującego polskie wzornictwo przemysłowe.
Bazowym elementem festiwalu w 2023 roku będzie hasło: „Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności”, które stanie się elementem inspirującym rozmowy, działania, praktyki i projekty realizowane w obszarze współczesnego projektowania. 10. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 22 – 30 września 2023
Miejsca: Centrum Kultury Zamek / Stary Browar /Poznańskie Centrum Dziedzictwa / Galeria Pyramida / Studio Bękarty
Organizator: Fundacja Made in Art
Co, gdzie, kiedy
„Przestrzeń publiczna. Design jako narzędzie komunikacji”.
Wystawa główna na Poznań Design Festiwal 2023.
Kurator: Paweł Grobelny
Stary Browar, Słodownia +1
22 – 30 września 2023
wystawa czynna w g.: 12.00–20.00 wernisaż wystawy: 22 września 2023, g. 18.00