Przeglądu Uczelni Artystycznych
Do udziału w trzeciej edycji Przeglądu Uczelni Artystycznych „północ-południe” zaproszenie przyjęło osiem polskich uczelni artystycznych. Spośród zgłoszonych prac studenckich zespół kuratorski (dr hab. Dominika Sadowska, mgr Paweł Giza) wybrał po dwie reprezentujące każdą z uczelni. Wybrane prace zostaną zaprezentowane na dwóch równolegle trwających wystawach: w Galerii Kobro ASP w Łodzi oraz w Akademickim Centrum Designu. Przegląd jest częścią Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii.
Osoby artystyczne zakwalifikowane do prezentacji na wystawach
- Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku: Dominik Staszak, Oliwia Łysień
- Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie: Aleksander Dul, Olga Neugebauer
- Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi: Aleksandra Soćko, Mateusz Zubel
- Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi: Marta Socha, Szymon Cyglicki
- Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu: Łucja Motyl, Marcin Karalus
- Akademia Sztuki w Szczecinie: Józef Jakacki, Mateusz Sobków
- Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie: Filip Czernikiewicz, Alicja Lechowicz
- Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: Maciej Proćków, Katarzyna Małek
„WspółPrzestrzeń” Alicji Lechowicz
Prezentowany przez Alicję Lechowicz (studentkę III roku stacjonarnych studiów licencjackich) projekt pt. „WspółPrzestrzeń” był konsultowany w Pracowni Kreacji Fotograficznej, prowadzonej na Wydziale Sztuki Mediów przez dr Izabelę Maciusowicz.
„Mój projekt to wizualna opowieść o życiu studenckim i problemach związanych ze współdzieleniem przestrzeni. Proces twórczy obejmuje odwiedziny w studenckich mieszkaniach i digitalizację przestrzeni za pomocą skanów 3D. Te trójwymiarowe modele, które następnie kadruję i przetwarzam z powrotem do dwuwymiarowych obrazów fotograficznych, balansują na granicy między rzeczywistością a jej cyfrowym odwzorowaniem.
Rejestrując codzienne życie współlokatorów, dokumentuję, ale także interpretuję i przekształcam ich doświadczenia” – mówi swoim projekcie Alicja Lechowicz.