wyeksponowana książka
Spotkanie autorskie dr Katarzyny Stanny w ASP Showroom, 15 października 2024.Fot. Ewa Puchała, Państwowy Instytut Wydawniczy
15 października 2024 roku w ASP Showroom odbył się wieczór autorski „Pracownia Artysty”, poświęcony książce dr Katarzyny Stanny, prof. uczelni pt. „Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji”. Wydarzenie zorganizowali: Państwowy Instytut Wydawniczy i Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Z Autorką o jej książce rozmawiała dr Anna Rudzka.

To kolejne spotkanie promujące tę pozycję wydawniczą od momentu jej ukazania się, które tym razem odbyło się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – blisko związanej zarówno z bohaterami książki, jak i samą Autorką. Podczas spotkania była możliwość zakupienia książki z autografem Autorki.

ASP Showroom w miejscu historycznej drukarni

Wybór miejsca spotkania, dotyczącego w głównej mierze warsztatu artysty, nie był przypadkowy. Obecny ASP Showroom przed laty stanowił przestrzeń twórczych spotkań ówczesnych osobistości świata kultury, o którym w swojej książce Autorka pisze następująco:

„(…) Równolegle zajęcia ze składu drukarskiego odbywały się w owej zecerni mieszczącej się w prawym skrzydle, zaraz przy wejściu na dziedziniec ASP przy Krakowskim Przedmieściu. To właśnie tam – od połowy lat. 50. – po zajęciach spotykali się artyści obrazu plastycznego: Janusz Stanny, Zbigniew Czajkowski, Zbyszek Orliński, Bohdan Poniatowski, Jan Banucha, Zdzisiek Majchrzak, by z artystami obrazu filmowego i języka teatralnego, wśród których brylowali Bogumił Kobiela i Zbyszek Cybulski, do późnych godzin nocnych dyskutować o wzajemnym przenikaniu się sztuk (…)”.

Janusz Stanny i Teresa Wilbik

Janusz Stanny, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i jego żona Teresa Wilbik wywarli silny wpływ na polską sztukę ilustracji XX wieku. Oboje ukończyli Wydział Grafiki warszawskiej ASP w latach 60., kiedy to polska szkoła plakatu torowała drogę polskiej sztuce ilustracji.

Dorobek Janusza Stannego i Teresy Wilbik obejmuje w sumie blisko trzysta zilustrowanych książek i okładek, zbiór kilkuset rysunków satyrycznych i tekstów literackich, opracowanie kilkudziesięciu filmów animowanych, projektów scenografii i kostiumów, a także znaczącą kolekcję kilkudziesięciu obrazów.

„Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji”

„Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji” to bogato ilustrowana setkami grafik i zdjęć biografia znakomitych polskich powojennych ilustratorów, która ukazuje twórców na tle całej epoki polskiej kultury i sztuki. Autorka – a jednocześnie córka obojga – przedstawia codzienne życie artystów, ich warsztat twórczy, przyjaciół i bliskich, ale także barwną obyczajowość minionych dekad. Opisywane historie urozmaica anegdotami i osobistymi wspomnieniami. „To jak pływanie kajakiem w wartkim strumieniu” – tak o lekturze książki dr Katarzyny Stanny, prof. uczelni mówi dr Anna Rudzka.

Projekt graficzny książki „Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji”

Projekt graficzny oraz tekst publikacji opracowała dr Katarzyna Stanny, prof. uczelni – absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i wykładowczyni Wydziału Sztuki Mediów macierzystej uczelni, ilustratorka, projektantka oraz autorka tekstów poświęconych historii sztuki.