Przestrzeń urbanistyczna Warszawy, miasta okaleczonego wojną i w wielu miejscach późniejszą, chaotyczną zabudową, w kontekście odbudowy zabytkowych gmachów jest przestrzenią trudną. Zadanie to stanowi wyzwanie, ale też inspirację zarówno dla architektów, jak i inwestorów.
Główna trudność nie polega na pokonaniu barier finansowych, zgromadzeniu różnego rodzaju potrzebnych materiałów archiwalnych i przekonaniu opinii publicznej do idei odbudowy, ale na uwzględnieniu funkcji społecznej, jaką spełniać będzie przywrócony miastu obiekt.
Czym jest i powinna być współczesna odbudowa lub przebudowa warszawskich pałaców – Pałacu Czapskich oraz kompleksu pałaców Saskiego i Brühla?
Proces ten jest odkrywaniem historii, ukazaniem jej w nowy sposób. Zamykaniem w historycznym kształcie budynków nowych funkcji, będących odpowiedzią na potrzeby mieszkańców zmieniającego się miasta. Odtworzeniem, ale i tworzeniem na nowo tkanki miejskiej, która nieustannie ewoluuje, także w kontekście społecznych funkcji architektury.
Kreowaniem nowych ścieżek komunikacji i wspólnej aktywności, a co za tym idzie, budowaniem relacji, bo jak mawiał Winston Churchill, „Najpierw my kształtujemy nasze budynki, a następnie one kształtują nas”. Jest uczeniem, że powrót do historii i tradycji we wspólnej przestrzeni może być odkrywczy, twórczy, zakreślający nową perspektywę – współczesną, otwartą i wybiegającą w przyszłość. Taka odbudowa zawsze jest możliwa.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 6
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 7
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
„W ramach tego projektu chcemy pokazać, że inwestycje w obiekty historyczne mogą wspierać rozwój kultury, edukacji i turystyki. Liczymy na to, że nasza inicjatywa przyczyni się do zwiększenia świadomości na temat wartości historycznych miejsc i pobudzi zainteresowanie ich odbudową oraz aktywnym wykorzystaniem w życiu kulturalnym” – mówią organizatorzy.
Co, gdzie, kiedy
„Warszawskie pałace. Redefinicja przestrzeni”. Wystawa
Pałac Czapskich, mały dziedziniec
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5
11 listopada 2024 – 23 lutego 2025
Kuratorka: Katarzyna Błesznowska-Korniłowicz
Współpraca: Alma Haltof, Dominik Szewczyk (Pałac Saski sp. z o.o.)
Projekt ekspozycji i realizacja: handsomestudio.pl
Identyfikacja wizualna: Ania Wieluńska
Promocja: Zofia Kawecka
Produkcja: Joanna Bury
Koordynacja projektu: Viktoriia Stetsiuk
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3