Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029
Podczas konferencji prasowej z udziałem ministry kultury i dziedzictwa narodowego Hanny Wróblewskiej, podsekretarz stanu w MKiDN Marty Cienkowskiej oraz władz i przedstawicieli czterech miast-finalistów konkursu – przewodnicząca panelu ekspertów Unii Europejskiej – Suvi Innilä odczytała wyniki. Europejską Stolicą Kultury 2029 został Lublin, który przez rok będzie realizował specjalny program kulturalny, promując swój region i wykorzystując szansę dalszego rozwoju.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 6
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 7
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
Polskie Stolice Kultury
Podczas konferencji prasowej podsekretarz stanu w MKiDN Marta Cienkowska ogłosiła nowy program ministerialny – inicjatywę Polskich Stolic Kultury, doceniając ogromny potencjał kulturalny i zaangażowanie miast, które znalazły się w ścisłym finale ESK 2029. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło łącznie 3 miliony złotych na realizację propozycji kulturalnych zgłoszonych przez finalistów konkursu. Tym samym przez trzy lata tytuł Polskiej Stolicy Kultury będą piastować kolejno: Bielsko-Biała w 2026 roku, Katowice w 2027 roku i Kołobrzeg w 2028 roku. Każde z miast otrzyma 1 milion złotych na realizację wybranych wydarzeń artystycznych opisanych w dokumentacji aplikacyjnej. Partnerem projektu Polskie Stolice Kultury będzie Narodowe Centrum Kultury.
Europejskie Stolice Kultury
Europejskie Stolice Kultury to działanie powstałe z inicjatywy Unii Europejskiej, którego nadrzędnym celem jest ochrona i promocja bogactwa oraz różnorodności kultur w Europie. Zadanie to realizowane jest poprzez podkreślanie cech wspólnych różnych kultur europejskich, zachęcanie do dialogu międzykulturowego i eksponowanie wspólnego dziedzictwa.
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany dwóm lub trzem miastom z krajów UE, EOG/EFTA oraz krajom kandydującym lub potencjalnym kandydatom. Dotychczas dwa polskie miasta zostały wyróżnione tym tytułem: Kraków (2000) i Wrocław (2016).
W 2029 roku drugą, obok Lublina, stolicą kultury zostanie jedno ze szwedzkich miast – Kiruna lub Uppsala. Finał konkursu w Szwecji zaplanowany jest na grudzień 2024 roku.
Pałac Czapskich w centrum europejskich wydarzeń
Przez trzy dni Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie była świadkiem emocjonujących zmagań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 reprezentantów finałowych miast – ich prezydentów oraz przedstawicieli najważniejszych instytucji kultury, a także obrad jury złożonego z niezależnych ekspertów wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską, Komitet Regionów oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Po raz kolejny zrewitalizowana przestrzeń Pałacu Czapskich ASP w Warszawie stała się centrum niezwykle ważnego historycznego wydarzenia, promując uczelnię na arenie międzynarodowej.