„ASP WAW’44” – Studenci i wykładowcy ASP w Powstaniu Warszawskim. Wystawa na dziedzińcu Pałacu Czapskich, 1 sierpnia – 2 października 2024. Identyfikacja graficzna: OKIOKI Studio
31 lipca 2024 o godzinie 18:00 na Dziedzińcu Pałacu Czapskich odbędzie się wernisaż wystawy „ASP WAW’44” – Studenci i wykładowcy ASP w Powstaniu Warszawskim. Wystawę przygotował zespół Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Można ją oglądać do 2 października 2024.

Tworzenie wystawy poświęconej studentom, studentkom i wykładowcom biorącym udział w Powstaniu Warszawskim było odsłanianiem warstw pamięci. Odkrywane mikroświaty zaskakiwały bogactwem wątków. Nie można było ich w żaden sposób porównać, bo na losy i działania każdego z twórców traumatyczne doświadczenia wojny i powstania wpłynęły inaczej.

Przedefiniowanie twórczych działań

Dotykając ich życia w postaci dokumentów, fotografii i prac plastycznych, łatwo wyczuć głębokie pęknięcie oddzielające materiały z okresu studiów i beztroskich plenerów od opisów działań bojowych jednostek, w których znaleźli się podczas powstania, a także ich późniejszej twórczości. Czas ekstremalnych przeżyć, wobec których stawali obnażeni jako ludzie, ale także jako artyści, zmuszał ich do zupełnego przedefiniowania twórczych działań. Nie tylko w rzeczywistości wojennej, lecz także powojennej, która była kolejnym wyzwaniem.

Nowe spektrum artystycznej wrażliwości

Dla tych, którzy przeżyli, Powstanie Warszawskie stało się nie tylko motywem, z którego bezpośrednio lub pośrednio czerpali w swojej twórczości. Stworzyło też nowe spektrum ich artystycznej wrażliwości. Dla wielu stało się stygmatem, gdy w latach powojennych musieli ukrywać swoją przeszłość, wykreślić podziemną walkę ze swoich życiorysów. Dopiero czas przywrócił należne im pamięć i chwałę.

Studenci i wykładowcy ASP w Powstaniu Warszawskim

Można było jedynie przez wybór postaci prezentowanych na wystawie pokazać różnorodność działań artystów w tym przełomowym dla historii miasta momencie. Bohaterowie tej wystawy nie tylko walczyli z bronią w ręku, lecz także utrwalali walkę na kliszach fotograficznych, ratowali zabytki, tworzyli propagandowe prace plastyczne, pracowali na różnych szczeblach podziemnych struktur.

Jedyne zachowane kolorowe kadry z Powstania Warszawskiego

Każda z prezentowanych postaci jest opowieścią – niezwykłą, barwną jak zdjęcia zniszczonej Starówki autorstwa Ewy Faryaszewskiej. To jedyne zachowane kolorowe kadry z Powstania Warszawskiego. Film o poległej młodej artystce jest już na ukończeniu. Losy innych, np. Wincentego Gawrona, to również niemal gotowy materiał na filmową produkcję.

Powstańcy – artyści i artystki – pozostali z nami w zabytkach, które ratowali, pozostawionych świadectwach swoich przeżyć, monumentach, budowlach i dziełach powstających w czasie odbudowy. Walcząc, ginąc, podnosząc Warszawę z ruin i tworząc w okresie powojennym, wrośli w tkankę miasta, ciągle żywą i zmieniającą się materię, na zawsze pozostając jej częścią. Pozostali, nie odeszli. Nadal są tu obecni.

Materiałów do wystawy użyczyli:

• Muzeum Powstania Warszawskiego
  • Muzeum Warszawy
  • Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
  • Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
  • Muzeum Miasta Gdyni
  • Maciej Potrawiak
  • Rodzina Jana Chrzana

„ASP WAW’44” – Studenci i wykładowcy ASP w Powstaniu Warszawskim. Wystawa na dziedzińcu Pałacu Czapskich

kuratorka: Katarzyna Błesznowska-Korniłowicz
współpraca: zespół Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Tomasz Weresa i Mateusz Senczyno

patronat: Komitet Społeczny ,,Dumni z Powstańców’” ds. obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego