Lato w Pałacu: lipiec

W wakacyjne dni proponujemy program pełen wydarzeń artystycznych, m.in. warsztaty graficzne, spotkania z projektantkami i projektantami, twórcze działania, spacery i oprowadzanie po wystawach. Ponownie będziemy też tańczyć i bawić się na pałacowym dziedzińcu. Wśród naszych propozycji letnich zajęć i aktywności znajdzie się coś dla każdego – niezależnie od wieku, poziomu umiejętności plastycznych czy wiedzy o sztuce.
11 lipca, godz. 10:00-18:00
ZECERNIA TYPO.
Warsztaty “PAPIER—NOŻYCE—ZIN”
Zawsze chciałeś / chciałaś zrobić książkę lub zina? Masz pomysł na małą publikację? Tworzysz, piszesz, rysujesz? Masz już teksty, szkice, fotografie, które chcesz złożyć w całość? To świetnie się składa! Chodź do nas poskładać zina! Udostępnimy Ci wszelkie materiały typu: papier, zaplecze techniczno-zecerskie i naszą wiedzę. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia — wszystkiego Cię nauczymy. Potrzebujemy tylko Twojego pomysłu koncepcji i chęci do twórczego działania!
Finałem jednodniowego spotkania będzie Twój własny zin — wyniesiesz z zajęć swoją publikację i wiedzą jak puścić ją dalej w świat.
prowadzenie: Ola Stępień, Tosia Wójkowska
Miejsce spotkania:
Akademicka Drukarnia Akcydensowa ASP w Warszawie czyli zecernia znajdująca się w Pałacu Czapskich, Ul. Krakowskie Przedmieście 5, wejście od zewnętrznej, prawej strony budynku schodkami w dół.
Przewidziana jest godzinna przerwa podczas całego spotkania.
Wszystkie materiały są zapewnione przez organizatora.
15 lipca, godz. 17:00-19:00
Warsztaty “GRAFIKA NA PORCELANIE / transfer grafiki na ceramikę”
Prezentacja dotycząca historii porcelany i tradycji jej zdobienia.
Omówienie i prezentacja procesu dekoracji porcelany:
Dekorowanie gotowych obiektów ceramicznych, przygotowanymi wcześniej elementami graficznymi (motywy botaniczne i ornamenty).
Po naklejeniu dekoracji na porcelanę, obiekty będą wypalone w ciągu dwóch tygodni w piecu ceramicznym i gotowe do odbioru w umówionym czasie.
Przygotowana i wypalona porcelana nadaje się w pełni do użytku codziennego (łącznie z myciem w zmywarce).
prowadzenie: prof. Agnieszka Cieślińska- Kawecka, mgr Karolina Zimna – Stelmaszewska
Grupa wiekowa: młodzież i osoby dorosłe (16+)
Miejsce spotkania: ASP SHOWROOM ul. Krakowskie Przedmieście 5
19 lipca, godz.18:00-19:00
Oprowadzanie po wystawach 29. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie
Miejsce spotkania: Pałac Czapskich, ul. Krakowskie Przedmieście 5
19:00-23:30
Potańcówki ASP X PLĄS
zagra: Mała Orkiestra Dancingowa + DJ Burn Reynolds
miejsce: dziedziniec główny Pałacu Czapskich, ul. Krakowskie Przedmieście 5
24 lipca, godz. 18:00-20:00
ZECERNIA TYPO.
Wykład i prezentacja Magdy Budzińskiej “OKŁADKI CZARNEGO”
Wykład Magdy Budzińskiej poświęcony będzie projektom serii wydawniczych i okładek książek w Wydawnictwie Czarne. Redaktorka opowie o najciekawszych realizacjach, kulisach współpracy z projektantami oraz o tym, jak przebiega proces wyboru okładki – od pierwszych koncepcji po finalny projekt. Nie zabraknie też anegdot i przykładów udanych (czasem zaskakujących) decyzji graficznych.
prowadzenie: Magdalena Budzińska
Miejsce spotkania: Akademicka Drukarnia Akcydensowa ASP w Warszawie czyli zecernia znajdująca się w Pałacu Czapskich, Ul Krakowskie Przedmieście 5, wejście od zewnętrznej, prawej strony budynku schodkami w dół.
Wszystkie wydarzenia w ramach LATA W PAŁACU są bezpłatne.
Międzynarodowe Biennale Plakatu po raz pierwszy odbyło się 6 czerwca 1966 roku w Zachęcie – Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych (dziś Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki) jako pierwsze na świecie międzynarodowe, cykliczne wydarzenie poświęcone dziedzinie plakatu. Po roku 1994 Biennale odbywało się w Muzeum Plakatu w Wilanowie, aby ostatecznie w roku 2018 wrócić do miejsca, z którego się zrodziło, czyli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Prezentujące szerokiej publiczności najwybitniejsze plakaty wykonane przez artystki i artystów z całego świata Biennale dla dużej części światowego środowiska plakacistów i plakacistek niezmiennie pozostaje najważniejszym świętem o międzynarodowym zasięgu. Latami pracując na swoją markę Biennale zawsze gwarantowało najwyższą jakość prezentowanych plakatów, a także oznaki nowatorstwa w tej dziedzinie.
Od samego początku MBP miało grono sympatyków odwiedzających co dwa lata Warszawę, artystów uczestniczących tradycyjnie i rywalizujących ze sobą o laury w tej imprezie, a także z czasem nowych zainteresowanych młodych fanów plakatu.