LiTEAtura – spotkanie autorskie wokół nowej książki Bronki Nowickiej

Grafika przedstawiająca oładkę książki z abstrakcyjnymi kolorowymi elementami
„LiTEAtura. Ludzie, z którymi piłam herbatę”, Bronka Nowicka Makieta
19 października 2023 o godzinie 18:00 w Oficynie ASP w Warszawie odbędzie się spotkanie autorskie z artystką interdyscyplinarną i pisarką – Bronką Nowicką, poświęcone jej nowej książce „LiTEAtura. Ludzie, z którymi piłam herbatę”. Spotkanie poprowadzi pisarz i redaktor Darek Foks.

"LiTEAtura. Ludzie, z którymi piłam herbatę"

„Wysmakowane prozy poetyckie laureatki Nike i projektu Ten New Voices from Europe. Książka do czytania, oglądania, do myślenia i odkrywania w codzienności nowych znaczeń.  „LiTEAtura” łączy się z projektem plastycznym autorki. Artystka przez kilka lat wkładała do zużytych torebek po herbacie fotografie ważnych dla siebie osób. Powstała w ten sposób instalacja opowiadała, jak mówi sama Bronka Nowicka: „o przemijaniu, które jest przyprawą spotkania. O wadze bycia z ludźmi tu i teraz…”.

W projekcie plastycznym fragmenty literackie zostały ukryte na dużym stole pod rozsypaną herbatą. Książka to niejako negatyw instalacji. Tu na pierwszym planie znalazły się wysublimowane symboliczne impresje. Każda jest odrębną całością, ale razem składają się na baśniowo-poetycką kontemplację ludzkiego losu, w którym łączą się ból i zachwyt.

Przede wszystkim jednak ten swoisty herbacjusz jest pochwałą tego, co powstaje między ludźmi, terenów wspólnych, często odkrywanych w momentach spotkań przy stole. W chwilach niby to zwykłych, a jednak kryjących ziarna empatycznych olśnień. Dobra literatura zawsze jest spotkaniem. Ta książka dowodzi, że także dobre spotkanie może być literaturą” – pisze dr Agnieszka Skolasińska.

„Dawno temu karmienie miało niewiele wspólnego z ustami. Może tylko tyle, że uchylały się, gdy podziwiano jadalne obrazy. Większość ludzi żywiła się wtedy przez oczy. Niewidomi, słabowidzący jedli skórą. Osoby mniej wrażliwe na dotyk umiały otwierać dźwięki – tak jak później rozpoławiano małże lub orzechy – i palcami wybierać z nich treść. W czasach jedzenia zmysłami nikt nie chodził głodny”. Fragment książki Bronki Nowickiej „LiTEAtura. Ludzie, z którymi piłam herbatę”.

Bronka Nowicka

Portret kobiety
Bronka Nowicka. Fot. Krzysztof Kalinowski

Artystka interdyscyplinarna, pisarka, wykładowczyni. Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tworzy prace transgraficzne, w których istotną rolę gra słowo. Pokazy: Dům umění (Czechy), Kunstnernes Hus (Norwegia), Academy of Applied Arts (Chorwacja), Susanne Burmester Galerie (Niemcy), Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych, Galeria Pryzmat (Kraków). Laureatka projektu New Voices from Europe, Złotego Środka Poezji i Nagrody Literackiej Nike.

Książki: „Nakarmić kamień”, „Nakarmić kamień. Obrazy rzeczy”, „Kodeks Pomylonych”, „Intro-wersje” (redakcja), „LiTEAtura. Ludzie, z którymi piłam herbatę”.

Publikacje: „Conjunction”s, „Denver Quarterly”, „Michigan Quarterly Review”, „Washington Square Review”, „Tripwire”, „LIT”, „Past Simple”, „Modern Poetry in Translation”, „Poetry Wales”, „Pismo”, „Powidoki”.

Grafika przedstawiająca oładkę książki z abstrakcyjnymi kolorowymi elementami
„LiTEAtura. Ludzie, z którymi piłam herbatę”, Bronka Nowicka Makieta

LiTEAtura – spotkanie autorskie wokół nowej książki Bronki Nowickiej: „LiTEAtura. Ludzie, z którymi piłam herbatę”

Wydawnictwo Szkoły Filmowej w Łodzi, 2023

redaktor prowadzący: Agnieszka Skolasińska
koncept książki: Bronka Nowicka
redakcja i korekta: Darek Foks
przekład na j. angielski: Katarzyna Szuster-Tardi
fotografie: Prot Jarnuszkiewicz, Bronka Nowicka
projekt graficzny i skład: Bogusław Jaworski
plamy: ET BER Warlikowska
druk i oprawa: Sindruk (Opole)

Spotkanie poprowadzi pisarz i redaktor Darek Foks.
Oficyna ASP, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie,
ul. Krakowskie Przedmieście 5