ELIA (międzynarodowa platforma wymiany i rozwoju wyższego szkolnictwa artystycznego) ogłosiła  nabór wniosków dla pięciu ukraińskich wyższych uczelni artystycznych, które w 2024 roku dołączą do Platformy UAx. Nabór trwa do 9 lipca 2023!

15 listopada 2022 Abakanowicz Arts and Culture Charitable Foundation (AACCF) we współpracy z ELIĄ oraz the European League of Institutes of the Arts ogłosił grant na wsparcie studentów_ek kierunków artystycznych i wyższych uczelni artystycznych na Ukrainie, w efekcie którego powołano Platformę UAx – inicjatywę wspierającą studentów_tki kierunków artystycznych i wyższych uczelni artystycznych w Ukrainie. Platforma wspiera poprzez rówieśniczy mentoring, wymianę wiedzy we współpracy z akademiami sztuki i uniwersytetami w całej UE i poza nią.

Sieć siostrzanych szkół artystycznych

Platforma UAx ma na celu zapewnienie wsparcia dotkniętym wojną studentom_tkom kierunków artystycznych w Ukrainie oraz wyższym uczelniom artystycznym w czasie kryzysu. Platforma będzie do 2025 roku. Istotą programu jest utworzenie sieci siostrzanych szkół, łączącej szkoły artystyczne na Ukrainie z uniwersytetami członkowskimi ELIA w całej Europie. W pierwszym roku partnerami zostało dziesięć szkół – pięć z Ukrainy, pięć z Niemiec oraz z Estonii, Polski, Holandii i Czech.

W 2024 roku kolejne pięć instytucji artystycznych z Ukrainy przyłączy się do Platformy UAx. Wybrane ukraińskie uczelnie artystyczne otrzymają pełne dotacje na członkostwo w ELIA przez dwa lata. Skorzystają ze wsparcia solidnej społeczności ELIA, składającej się z 285 wyższych uczelni artystycznych.

Trzydzieści osób z pięciu nowo wybranych ukraińskich uczelni będzie miało możliwość wzięcia udziału w jednej z kluczowych inicjatyw w ramach Platformy UAx – Programie Stypendialnym UAx Abakanowicz Arts and Culture Charitable Foundation (AACCF). Program wspiera studentów_tki sztuki dotkniętych wojną, którzy zdecydowali się kontynuować studia na Ukrainie. Oferuje stypendia, opiekę mentorską i możliwośś dołączenia do społeczności UAx.

Open call

• Termin składania zgłoszeń przez ukraińskie wyższe uczelnie artystyczne: 9 lipca 2023
  • Formularz zgłoszeniowy
  • Kontakt: Ulianą Furiv, kierowniczka platformy UAx: uliana.furiv@elia-artschools.org.