Od 2 kwietnia 2023 w wileńskiej galerii Ideas Block będzie prezentowana wystawa „Nėra vietos”, kuratorowana przez studentki Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Kasię Borek, Zofię Banaś, Zofię Chmielewską i Juliannę Żarczyńską. Kuratorki zgromadziły szereg działań artystycznych odnoszących się do tematu utopii, rozpatrywanej przestrzennie, społecznie i empatycznie.

„Na Nėra vietos zgromadziłyśmy przykłady prac, które na różne sposoby odnoszą się do tworzenia się miejsca. Utopia nie ma domu, cały jej sens leży w topograficznym i mentalnym niedookreśleniu. Zebrane przez nas głosy wizualne i audialne pochodzą od polskich artystów i artystek z różnych środowisk, których łączy tworzenie przestrzeni dialogu i wymiany, kwestionowanie naszych założeń i przekonań oraz tworzenie możliwości rozwoju osobistego i kolektywnego – a także degeneracji i całkowitego zniszczenia. To idzie ze sobą w parze.” – wyjaśniają kuratorki wystawy.

Artyści i artystki

Diana Lelonek, Zofia Banaś, Franek Gąsowski, Nikodem Gąsowski, Weronika Krupa, Izabela Magnuszewska, Vrogini (Lola Szlupowicz), Janek Urbaniak, Karolina Thel, Kamila Walendykiewicz, Ah/Real (Sonia Kaźmierczak, Marta Kaczmarek), Laxity (Borys Szymczak), WBASK (Kasia Borek, Mikołaj Krupa, Zofia Banaś, Barbara Orłowska), Plastelina (Jakub Grzybowski), Synergy Cult

> Chat GPT, what are the most famous quotes on utopia?

> Here are some of the most famous quotes on utopia:

>>„All utopian schemes for changing the world, and all attempts to make ideal forms of human life within the world as it is, are instances of the fallacy of misplaced concreteness.” – Bertrand Russell

>>„Utopia is not the good place. That's the eutopia, a place that is good. Utopia is the place that is nowhere.” – Ursula K. Le Guin

>>„I am a citizen of the world, and my nationality is good will.” – Socrates

> Thank you, Chat GPT.

„Nėra vietos”. Wystawa studentek WBASK