„Czerwony” to druga (po „Urodzeni w Hameryce”) z cyklu wystaw opatrzonych wspólnym tytułem „Niepowszechny Spis Artystów”. Biorący w niej udział artyści: Jacek Jagielski, Ryszard Ługowski, Paweł Nowak, Jarosław Perszko, choć pochodzą z różnych środowisk i ukończyli różne wydziały (malarstwa, grafiki, rzeźby), poprzez swoją działalność artystyczną odczuwają pewien rodzaj wspólnoty. Być może dotyczy to wspólnoty pokoleniowej. A może wspólnym polem jest medium, a raczej płynność pomiędzy gatunkami?

Sztuka „pomiędzy”

Jacek Jagielski, Ryszard Ługowski, Paweł Nowak, Jarosław Perszko prezentują sztukę „pomiędzy” – na pograniczu rzeźby, malarstwa, instalacji, obiektu. W ich realizacjach pojawia się też performans, sztuka procesualna, wideo. Ich wspólną cechą jest cichy bunt i niezgoda na aktualne trendy, zarówno w sferze treści, jaki i ekspresji artystycznej. Poszukują własnego języka sztuki, własnej filozofii. Ich realizacje to przede wszystkim instalacje przestrzenne złożone z opracowanych indywidualnie przedmiotów-obiektów.

„Niepowszechny Spis Artystów”

Celem cyklu „Niepowszechny Spis Artystów” jest prezentacja osobowość i zjawisk artystycznych stojących w kontrze względem głównego nurtu, proponujących zupełnie inny, daleki od postaw polemicznych język sztuki. „Chcemy skupić na tym co niepowszechne, nie zawsze popularne, ale niosące ważne i istotne treści. Oddając artystom i artystkom przestrzeń, oddajemy im również pełne prawo głosu i wolności wypowiedzi” – deklarują twórcy_czynie cyklu w Galerii Salon Akademii.

Jacek Jagielski

ukończył Wydział Rzeźby na uczelni poznańskiej (obecnie: Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu). Prowadzi pracownię na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych.
Od początku buduje swoje filozoficzne, oparte na paradoksie, obiekty z naturalnych materiałów, takich jak: drewno, ceramika czy metal. Czasami posiłkuje się elektroniką i przedmiotem gotowym. Jego prace są często zagadkami intelektualnymi, w których artysta wykorzystuje przedmioty o znaczeniu symbolicznym (stół, krzesło, laska, zegar z kwiatów, itp.).

Ryszard Ługowski

prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Grafiki, ukończył Wydział Malarstwa w ASP w Warszawie. Wyszedł z przestrzeni z obrazu budując obiekty i instalacje inspirowane ekologią i kulturą Dalekiego Wschodu. Obecnie realizuje projekt „Stabilna Niestabilność”, w którym zestawia procesy występujące w makroświecie z procesami społecznymi „tu i teraz”.

Paweł Nowak

Ukończył Wydział Grafiki na ASP w Warszawie, gdzie pracuje do dziś. Stosunkowo wcześnie w jego twórczości pojawił się wosk. Malował obrazy woskowe; zatapiał w wosku powstałe w akcjach artystycznych teksty napisane przez widzów. Od dłuższego czasu analizuje problem życia i śmierci, wplatając w treści swoich prac wątki osobiste. W swojej sztuce używa m.in. płatków różnych kwiatów, z których buduje obiekty i obrazy, a także rysunki.

Jarosław Perszko

Profesor Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. W początkowej fazie swojej twórczości wychodził od badania obiektu, procesu jego powstawania i percepcji. Mieliśmy już okazję gościć jego pracę w Galerii Salon Akademii w poprzednich latach (prace odlewane w metalu, minimalistyczne formy ze szkła). Ostatnie jego realizacje to instalacje świetlne z barwnych neonów, których światło „rozlewa się” na przestrzeń galerii.

„Niepowszechny spis artystów” part. II: „Czerwony”. Wystawa
Jacek Jagielski | Ryszard Ługowski | Paweł Nowak | Jarosław Perszko

Galeria Salon Akademii
Pałac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie