Najnowszy tom Nr 8/2022 skupia się na etycznym wymiarze wytwarzania wiedzy przez artystów-badaczy pracujących w post-socjalistycznej Europie. Publikacja analizuje aktualny stan artystycznych praktyk badawczych w aspekcie odpowiedzialności oraz bada ich specyfikę regionalną. Tekstom teoretycznym na ten temat towarzyszą eseje prezentujące różne strategie upowszechniania wyników badań artystycznych. Autorzy i autorki najnowszego numeru: Karolina Majewska-Güde, Tom Holert, Joanna Zylinska, Irena Lagator Pejović, Ágnes Eperjesi, Zofia Nierodzińska, Dorota Walentynowicz, Piotr Korduba oraz Natalia Romik, Kuba Szreder i Aleksandra Janus.
Badanie sztuki polskiej
„Miejsce” to rocznik naukowy wydawany przez Wydział Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich (wcześniej: Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tytuł pisma wskazuje na podstawowy cel, jaki jest przed nim stawiany – badanie sztuki polskiej i jej umiejscowienie w konkretnej sytuacji politycznej, społecznej, geograficznej czy historycznej. Ma to zasadnicze znaczenie w kontekście okresu, którym twórcy i twórczynie pisma chcę się zajmować: sztuką powojenną, z naciskiem na jej najnowszy rozdział, związany z procesem dezintegracji bloku komunistycznego.
Pole historyczno-artystycznych rewizji
Na łamach „Miejsca” ukazują się: prace będące wynikiem badań nad nowoczesną i współczesną sztuką polską, architekturą i projektowaniem; teksty prezentujące nowe ujęcia problemów już opracowanych oraz artykuły eksplorujące obszary słabo rozpoznane. W kręgu zainteresowań twórców i twórczyń rocznika znajdują się zarówno studia przypadków, jak i syntezy oraz ujęcia interdyscyplinarne. „Miejsce” w złożeniu ma stać się polem historyczno-artystycznych uzupełnień i rewizji. Warto wziąć pod uwagę, że badanie sztuki i architektury współczesnej, ich politycznych, społecznych, geograficznych i historycznych uwikłań, jest procesem dynamicznym, otwartym i wymagającym nieustannego przepisywania zarówno opracowywanego materiału, jak i metod badawczych.