Grafika z motywem graficznym przedstawiającym osobę w powiewających szatach, unoszącej czarny przedmiot nad głową. Grafika wykonana w technice odprysku korundowego.
„Odpryski”. Wystawa grafik Agnieszki Lech-Bińczyckiej w Pracowni nr 5 (Wydział Grafiki ASP w Warszawie), 15 – 18 maja 2024. Fot. Karolina Zimna-Stelmaszewska
Od 15 do 18 maja 2024 w Pracowni nr 5 na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie można oglądać wystawę grafik Agnieszki Lech-Bińczyckiej – „Odpryski”, która prezentuje fragment dorobku artystki, poświęconego tworzeniu grafik w technice odprysku korundowego.

Tytuł wystawy nawiązuje zarówno do warsztatu i technologii druku wklęsłego, jak i do tych elementów codzienności, które stały się dla autorki na tyle ważne i godne uwagi, że zostały przez nią utrwalone.

Inspiracje artystki

Agnieszka Lech-Bińczycka

Urodzona w 1984 roku absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych; specjalizacja: grafika warsztatowa (wklęsłodruk). Dyplom z wyróżnieniem w 2008 roku w pracowni Prof. Włodzimierza Kotkowskiego. Stypendystka Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza (2008).

W 2011 roku ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (pracownia Prof. Henryka Ożoga). Od roku 2012 zatrudniona na stanowisku adiunkta w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, od 2020 roku na stanowisku profesora UR w Instytucie Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi wykłady z historii grafiki oraz zajęcia w pracowni druku wklęsłego.

Brała udział w ponad 100 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą. Autorka tekstów i artykułów o grafice i jej historii publikowanych w roczniku „Warstwy”; artykułu „Autoportret – narzędzie potwierdzenia tożsamości czy dowód jej braku?” (w:) „Człowiek – podmiot – osoba. Eseje z filozofii człowieka”, Rzeszów 2019, jak również wykładów m.in. z okazji 100 rocznicy urodzin Jerzego Panka. „Jerzy Panek – Grafik z Tarnowa”, Muzeum w Tarnowie (2018) oraz „Melanż z akwafortą – historia kilku związków” na 2 Ogólnopolskim Sympozjum Grafiki Artystycznej „Przestrzenie Grafiki – Koegzystencja”, Rzeszów 2016. Współorganizatorka konferencji „Inspiracje japońskie w grafice” (ISP UR 2023).

Plakat z motywem graficznym przedstawiającym osobę w powiewających szatach, unoszącej czarny przedmiot nad głową. Grafika wykonana w technice odprysku korundowego.

„Odpryski”. Wystawa grafik Agnieszki Lech-Bińczyckiej

Pracownia nr 5, Wydział Grafiki ASP w Warszawie