W Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku trwa wystawa „PIERŚCIENIE CZASU / Z DOMU”, której tematem jest problematyka czasu i przemijania przenikająca się w płaszczyznach naukowych i artystycznych. W projekcie biorą udział naukowcy_czynie z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz 33 artystów_ek reprezentujących większość Akademii Sztuk Pięknych w Polsce, a także artyści_tki z Danii i Niemiec.  Z warszawskiej ASP swoje prace prezentują: prof. Stanisław Baj, prof. Elżbieta Banecka oraz prof. Błażej Ostoja Lniski. Kuratorem wystawy jest prof.  Zbigniew Gorlak.

Nauka i sztuka

Projekt badawczy łączy naukę i sztukę. Artysta_tka w swojej pracy twórczej zajmuje się tematyką czasu, formułuje treści w materii artystycznej (malarstwo, rzeźba, grafika, multimedia), budując narracje o przemijaniu. Do projektu zaproszono naukowców_czynie z wielu dziedzin – m.in.: historyków, fizyków, medyków, etyków i ekonomistów reprezentujących Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny oraz krajowych i zagranicznych artystów. Wśród zaproszonych twórców są reprezentanci_tki wszystkich ośrodków Akademii i Uniwersytetu Artystycznego w Polsce, a także artyści z Danii i Niemiec.

Uczestnicy i uczestniczki wystawy

Naukowcy_czynie i zaproszeni goście_gościnie o przemijaniu czasu

Joanna Kamień GU / prof. Wiesław Laskowski UG / dr Zbigniew Mańkowski ASP / dr inż. Grzegorz Szychliński MZ / prof. Beata Możejko UG / prof. Maciej Śmietański GUM / prof. Wojciech Glac UG / prof. Stanisław Judycki UG / Andrzej Stelmasiewicz ASTE Przedsiębiorca Fundacja Wspólnota / prof. Magdalena Markiewicz

Projekt powstaje dzięki współfinansowaniu przez ZAiKS, Fundację Wspólnota Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz ASP w Gdańsku. Przedsięwzięcie jest pierwszym zamierzeniem edytorskim tego typu, upowszechniającym naukę i poszerzającym rozwój i wymianę międzyśrodowiskową i uczelnianą.

„Pierścienie czasu /  Z domu”
kurator: prof. Zbigniew Gorlak

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku (Duża Aula)

21 kwietnia  –  7 maja 2023