18 kwietnia 2023 o g. 16.00 w Galerii Pracowni nr 6 na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Magdaleny Uchman pt. „Po-pamiątki” oraz spotkanie autorskie.

„Cykl Po-pamiątki jest rodzajem zatrzymania czasu w grafice, oznacza zapisywanie momentów czy chwil, które nie tracą aktualności i nie przemijają bezpowrotnie. Stają się także przywołaniem przeszłości, która przenika się w taki sposób, że czasami świat miniony staje się bardziej realny od świata teraźniejszego. Sięgając do przeszłości, widzę zdarzenia, sytuacje, przedmioty, osoby. Stosowane przeze mnie znaki (liczby, litery, słowa, zdania, przedmioty) odnoszą się do osób i zdarzeń, które były lub są w jakiś sposób związane ze mną. Te reminiscencje z pewnością pozostawiły ślad w mojej pamięci. W tym cyklu przedmioty, które wprowadzam w przestrzeń grafik, dotyczą zjawiska odkrywania przeszłości i odsłaniania bądź zakrywania tożsamości. Są to również pamiątki znalezione w domowym archiwum, a ich symbolem stał się ocalały od zapomnienia studencki indeks mojego dziadka z 1947 roku – jedyna namacalna pamiątka, która mi po nim pozostała” – mówi artystka.

Magdalena Uchman

Jest absolwentką Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2006 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Krzysztofa Skórczewskiego. W roku 2010 ukończyła Środowiskowe Studia Doktoranckie na Wydziale Grafiki w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od roku 2020 pracuje na stanowisku profesora w Zakładzie Grafiki Warsztatowej i Teorii Sztuki. Zorganizowała ok. 30 wystaw indywidualnych. Zorganizowała 30 wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych, jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.

„Po-pamiątki”. Wystawa Magdaleny Uchman

Galeria Pracowni nr 6,