Prof. Janusz Stanny. Wspomnienie w 91. rocznicę urodzin

Jeden z najznakomitszych polskich twórców ilustracji książkowej i prasowej, grafik, plakacista, rysownik, poeta, profesor Akademii sztuk Pięknych w Warszawie – prof. Janusz Stanny urodził się 29 lutego w przestępnym 1932 roku. Zmarł 13 lutego 2014 roku. 28 lutego, a może raczej 1 marca 2023 roku przypada 91. rocznica urodzin artysty.

Mistrz polskiej ilustracji

Stanny – mistrz polskiej ilustracji, obdarzony nieprzeciętnym poczuciem humoru i talentem – w 1957 roku zrealizował dyplom w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Następnie był asystentem w Pracowni Książki i Ilustracji na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP – prof. Jana Marcina Szancera, po którym przejął Pracownię i prowadził ją do 2004 roku.

„Gdy ukończyłem dyplom u Henryka Tomaszewskiego byłem pewny, że plakat jest moim przeznaczeniem. Kiedy mi jednak prof. Jan Marcin Szancer zaproponował asystenturę w sąsiadującej Pracowni Ilustracji, uznałem, że warto będzie spróbować, ale nie żegnać się z plakatem. Nigdy tego nie żałowałem, ponieważ, profesor Szancer był wybitną osobowością.” – mówił Prof. Janusz Stanny po latach.

Humor i ostra kreska

Reżyser wyobraźni

Prof. Janusz Stanny

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. Polskiej Szkoły Ilustracji, a także Polskiej Szkoły Plakatu. Poeta, twórca filmów animowanych, rysownik satyryczny. Wieloletni profesor Pracowni Ilustracji na warszawskiej ASP oraz łódzkiej AHE. Laureat nagród za opracowania książkowe w Polsce i na świecie. Stworzył wybitne ilustracje do ponad 200 książek, m.in do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Biblii”, bajek La Fontaine’a, „Don Kichota”, baśni Andersena oraz wiele okładek i autorskich książki dla dzieci, m.in. „Baśn o królu Dardanelu”, „O malarzu rudym jak cegła” i „Koń i kot” (1961). W 2011 roku w serii „Mistrzowie ilustracji” wydawnictoa Dwie Siostry wydano książkę Antoniego Marianowicza pt. „Raz czterej mędrcy…” z ilustracjami Stannego. Janusz Stanny publikował swoje prace na łamach „Gazety Wyborczej”.

Opracowano na podstawia materiałów otrzymanych od córki artysty – Katarzyny Stanny oraz artykułu Agnieszki Sural pt. „Janusz Stanny”, opublikowanego na Culture.pl.