28. edycja Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie – najstarszego i jednego z najbardziej znaczących i rozpoznawalnych na świecie wydarzeń artystycznych dedykowanych plakatowi – odbędzie się w dniach: 24 czerwca  – 12 września 2023 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W tym roku zaprosiliśmy plakacistów i plakacistki do udziału w dwóch konkursach: otwartym dla projektantów_ek graficznych, artystów_ek oraz studentów_ek Konkursie Głównym, w którym mogą wziąć udział plakaty powstałe w latach 2021 – 2023 oraz Konkursie Tematycznym, który skupia się wokół pojęcia „dom”. Wszystkie prace zostaną ocenione przez międzynarodowe jury; wybrane z nich zostaną zaprezentowane na wystawie głównej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 26 kwietnia zakończył się nabór prac do Konkursu Tematycznego. Łącznie otrzymaliśmy około 6.100 plakatów!

Konkurs Główny

Zakończył się nabór prac do Konkursu Głównego 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Komisja selekcyjna wybrała 314 plakatów spośród 3504 prac! Międzynarodowy charakter konkursu uzewnętrznił się w pełnym tego słowa znaczeniu – wielość form ekspresji: od oszczędnych po rozbudowane, od wielobarwnych po monochromatyczne, zagadnienia: od codziennych, wręcz intymnych kontekstów wypowiedzi przez wielkie wydarzenia kulturalne aż po bolesne problemy społeczne, światowe. Ta demokratyczna strona plakatu jako medium cieszy oko i serce. Poziom prac był bardzo wysoki, co daje pewność, że wystawa Biennale, której otwarcie jest planowane na 24 czerwca, będzie prezentowała zbiór najbardziej aktualnych tendencji projektowych, a także współczesnych tematów.

Konkurs Tematyczny DOM

Do konkursu tematycznego komisja selekcyjna wybrała 120 plakatów spośród zgłoszonych 2600 prac! Poznajcie nazwiska autorów i autorek plakatów zakwalifikowanych na wystawę tegorocznego MBP w Warszawie w Konkursie Tematycznym DOM. Tym razem Konkurs Tematyczny skupia się wokół pojęcia „dom” – zachęca do refleksji nad rolą, jaką dom odgrywa w życiu człowieka, kształtowaniu jego tożsamości oraz w kulturze. Nabór prac  jest otwarty dla artystów_ek, projektantów_ek, studentów_ek i innych osób zainteresowanych projektowaniem graficznym. Wszystkie zainteresowane osoby zachęcamy do zaprezentowania swojego talentu na międzynarodowej scenie plakatu. To doskonała okazja do pokazania swoich umiejętności, a także do przemyślenia ważnych kwestii dotyczących naszego życia i kultury. Poznajcie nazwiska autorów i autorek plakatów zakwalifikowanych na wystawę tegorocznego MBP w Warszawie w Konkursie Tematycznym DOM.

Kultowe święto plakatu

Prezentujące szerokiej publiczności najwybitniejsze plakaty wykonane przez artystki i artystów z całego świata Biennale dla dużej części światowego środowiska plakacistów niezmiennie pozostaje najważniejszym świętem o międzynarodowym zasięgu.

6 czerwca 1966 roku w Zachęcie – Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych (dziś Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki) zainaugurowano pierwszą edycję Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. W 1994 impreza została przeniesiona do Muzeum Plakatu w Wilanowie, które organizowało ją nieprzerwanie do 2016 roku. W 2018 roku, decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizację kolejnych edycji przekazano ASP w Warszawie. W ten sposób, rozpoznawalne na świecie święto plakatu powróciło do źródła – miejsca, w którym powstała pierwotna idea konfrontacji światowych osiągnięć w dziedzinie projektowania plakatu.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, która odegrała ważna rolę w rozwoju polskiej sztuki plakatu (większość reprezentantów polskiej szkoły plakatu należało do środowiska warszawskiej Akademii) – nie tylko uczestniczyła we wszystkich kolejnych edycjach MBP, lecz także dobitnie zaznaczała swoją obecność. Nie sposób nie wspomnieć, że pomysłodawcą idei przeglądu światowego plakatu w formie biennalowskiej był związany z Akademią Eryk Lipiński, a promotorem i wieloletnim organizatorem wydarzenia – prof. Józef Mroszczak. Z imprezą silnie kojarzony jest także prof. Henryk Tomaszewski. Od 1990 roku w organizację Biennale jest zaangażowany propagator idei powrotu Biennale do źródła – prof. Lech Majewski, który po raz trzeci pełni funkcję Prezydenta MBP.

Plakat 28. międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie

Identyfikacja graficzna: Ania Wieluńska