Stypendia dla osób z niepełnosprawnością

Stypendium dla osób niepełnosprawnych mogą otrzymać Studentki i Studenci z tytułu niepełnosprawności, potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu.

Adres mailowy, na który należy kierować pytania związane ze stypendium dla osób niepełnosprawnych:
stypendia@asp.waw.pl

Regulamin

Składając wniosek o stypendium rektora, należy zapoznać się z Regulaminem świadczeń dla studentów ASP w Warszawie (ze szczególnym uwzględnieniem Rozdziału VII) oraz z Zasadami przyznawania stypendium dla niepełnosprawnych, na dany rok akademicki.

Terminy

• Z uwagi na podział funduszu stypendialnego uprasza się o składanie wniosków o stypendium dla osób niepełnosprawnych do 15 października.
  • Stypendium dla osób niepełnosprawnych może być przyznane w trakcie trwania roku akademickiego. Stypendium jest przyznawane wówczas od miesiąca, w którym złożono wniosek, bez możliwości wyrównania za poprzednie miesiące.
  • Jeżeli student złożył wniosek w semestrze zimowym i zostało mu przyznane stypendium dla osób niepełnosprawnych, nie składa nowego wniosku w semestrze letnim, w danym roku akademickim.
  • Stypendia wypłacane są do 10 dnia danego miesiąca, z zastrzeżeniem, że wypłata za październik i listopad może nastąpić do 30 listopada w tym samym roku akademickim, a za marzec – do 30 marca w tym samym roku akademickim.
  • Aby zachować ciągłość pobierania stypendium dla osób niepełnosprawnych po utarcie ważności orzeczenia, wniosek należy złożyć w terminie

Miejsce składania wniosku

Wnioski o stypendium dla niepełnosprawnych składa się w Dziale Nauczania (w godzinach przyjęć dla studentów)

przesyła listem poleconym na adres:

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Dział Nauczania – Sekcja Stypendialna

ul. Krakowskie Przedmieście 5

POUFNE

Za datę złożenia wniosku uznaje się datę doręczenia wniosku w formie papierowej do Działu Nauczania lub datę stempla pocztowego z dnia nadania wniosku do Uczelni pocztą tradycyjną.

UWAGA! Wnioski przesłane do Uczelni wyłącznie mailowo uznaje się za niedoręczone!

Wysokość świadczenia

1. uzależniona jest między innymi od:
    • wysokości funduszu przeznaczonego na świadczenia dla studentów, przyznawanego Uczelni przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz
    • liczby osób uprawnionych do pobierania świadczeń,
  2. ustalana jest przez Rektora w drodze Zarządzenia, w porozumieniu z Samorządem Studenckim,
  3. ustalana jest na semestr studiów.

W semestrze zimowym, w roku akademickim 2023/2024,
stypendium dla osób z niepełnosprawnością wynosi 800 zł miesięcznie

Okres na jaki przyznawane jest świadczenie

Stypendium dla osób niepełnosprawnych przyznawane jest na rok akademicki, jednakże nie dłużej niż do dnia obrony lub do upływu okresu ważności orzeczenia, potwierdzającego niepełnosprawność.

Stypendium wypłacane jest do 10 miesięcy, a jeśli ostatni rok studiów trwa jeden semestr – do 5 miesięcy.

W przypadku gdy ważność orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wygaśnie w trakcie roku akademickiego, stypendium to przestaje być wypłacane od następnego miesiąca po wygaśnięciu ważności orzeczenia.

W przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności i ponownego ustalenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, stanowiącego kontynuację poprzedniego orzeczenia, prawo do stypendium ustala się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia, jeżeli student spełnia warunki uprawniające do nabycia tego świadczenia oraz złożył wniosek o przyznanie stypendium dla osób niepełnosprawnych, w terminie do trzech miesięcy od utraty ważności poprzedniego orzeczenia.

Wymagane dokumenty

Aby otrzymać stypendium dla osób niepełnosprawnych, należy złożyć wniosek, stanowiący załącznik nr 2 do Regulaminu świadczeń dla studentów ASP w Warszawie. Wniosek należy udokumentować:

• orzeczeniem o niepełnosprawności lub
  • orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub
  • orzeczeniem, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym).

Do wniosku należy dołączyć dyspozycję przekazywania stypendium na konto (zał. nr 8 do Regulaminu świadczeń) oraz oświadczenie o wyborze kierunku na którym student będzie pobierał świadczenie (zał. nr 5 do Regulaminu świadczeń). Niedostarczenie załączników nr 5 i nr 8 uniemożliwi wypłatę przyznanego świadczenia.