25 kwietnia 2024 o godzinie 18.00 w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy: „Tu rodzą się zwycięzcy”. Wystawa jest podsumowaniem pleneru artystycznego w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale z udziałem grupy osób studiujących na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Mnogość historycznych i współczesnych źródeł inspiracji towarzyszących projektowi przyniosła nieoczywiste oraz interesujące efekty malarskie. Prezentowane obrazy nie tylko w naturalny sposób czerpią z plastycznej atrakcyjności tematyki sportowej – rytmów, kontrastów, dynamiki układów, różnorodnych materiałów i kolorystyki – ale i podchodzą do niej w sposób krytyczny.

Prace tworzą żartobliwe komentarze lub zadają pytania zupełnie serio: o granice ludzkiej wytrzymałości, przynależność i tożsamość, poświęcenie i sławę, istotę pieniądza, czy aktualność idei olimpijskich oraz zasad fair play.

Uczestnicy i uczestniczki wystawy

Cyryl Ambroziak, Julia Białas, Joanna Bocheńska, Anna Dąbrowska, Karol Gniazdowski, Zuzanna Januszko, Pike Kaczyńska, Paweł Kopaczewski, Aleksandra Król, Gabriel Kryszpiniuk, Wiktoria Kuczewska, Maria Majka, Florentyna Ostrowska, Aleksandra Pawelec, Maja Salamończyk, Paulina Snopek, Alex Strzelińska, Katarzyna Strzykalska, Damian Wawrzusiszyn, Agnieszka Żądło.

Opieka dydaktyczna: Natalia Czarcińska, Katarzyna Dyjewska, Monika Kopczewska, Krzysztof Mętel.

plakat zawierający kolorowe elementy graficzne i informacje o wydarzeniu
„Tu rodzą się zwycięzcy”. Wystawa w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Materiały organizatora

„Tu rodzą się zwycięzcy”. Wystawa

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie,
Wybrzeże Gdyńskie 4, ekspozycja stała (II piętro)

wernisaż: 25 kwietnia 2024, godz. 18.00
wystawa czynna do czerwca 2024

Organizatorzy wydarzenia:
Muzeum Turystyki i Sportu w Warszawie, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Współorganizatorzy wydarzenia:
Wydział Malarstwa ASP Warszawa, Wydział Malarstwa i Rysunku UAP w Poznaniu, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Patronami Honorowymi pleneru:
Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego,
Radosław Piesiewicz – Prezes Polski Komitet Olimpijski,
prof. Błażej Ostoja Lniski – Rektor Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie,
prof. Wojciech Hora – Rektor Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.