“Wiano”. Wystawa Magdaleny Ciemierkiewicz w lubelskiej Galerii Labirynt

Wystawa stanowi podsumowanie kształcenia Magdaleny Ciemierkiewicz w Szkole Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Promotorem pracy doktorskiej pt. “Herstoria na wiele głosów” jest prof. Andrzej Rysiński.
Pochodząca z niewielkiej wsi na granicy polsko-ukraińskiej artystka bada historię i kulturowe doświadczenia pogranicza jako część własnej tożsamości. Powstaje patchwork – wielobarwna tkanina łącząca osobiste wspomnienia i historię miejsca – składająca się z przydrożnych kapliczek, opustoszałych cerkwi, skrawków materiałów po babci, wspomnień dzieciństwa i śladów wielokulturowej przeszłości regionu.
Tytułowe „wiano” odwołuje się do dawnej tradycji wnoszenia posagu. Ciemierkiewicz ukazuje, jak ten symbol dawnych zwyczajów przeobraża się w kontekście współczesnych presji społecznych, migracji i patriarchalnych wzorców.
Kontekstem do powstałych prac są zebrane przez artystkę herstorie – babek, sąsiadek i sióstr – splatające się z wieloetniczną historią regionu. Dla artystki „wiano” to nie biernie odziedziczony spadek, lecz rzeczywistość, którą stale przepracowuje.
Artystka wizualna urodzona w 1992 w Rzeszowie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2016) oraz doktorantka Szkoły Doktorskiej uczelni. Kluczowe w jej twórczości jest doświadczenie kulturowe pogranicza polsko-ukraińskiego oraz osobista perspektywa. Dotyka tematów takich jak: wielowymiarowa tożsamość, historie kobiet oraz przenikanie się kultur i form duchowości.
Pracuje także z kontekstem trudnego dziedzictwa historycznego i form pamięci. Wykorzystuje różne media, m.in. tkaninę, grafikę, wideo i głos. W 2024 roku otrzymała nagrodę Claus Michaletz Preis (Niemcy). Swoje prace prezentowała m.in. w KVOST (Berlin, 2024), Tiger Strikes Asteroid (Los Angeles, 2024), ISCP (Nowy Jork, 2024), BWA Bydgoszcz (2024), Galerii Białej w Lublinie (2022), BWA Krosno (2022).
“Wiano”. Wystawa Magdaleny Ciemierkiewicz
kuratorka: Monika Rejman
Wystawa stanowi podsumowanie kształcenia w Szkole Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Promotorem pracy doktorskiej pt. “Herstoria na wiele głosów” jest prof. Andrzej Rysiński.
Galeria Labirynt,
ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
8 – 30 marca 2025
wernisaż: 7 marca 2025 (piątek), godz. 19.00
wystawa czynna: wt.-niedz., godz. 12.00-19.00
wstęp: 8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy (na wernisaż wstęp wolny)