Od 8 października 2022, podczas VII Biennale  Mozaiki Współczesnej w Ravennie (Ravenna VII biennale di Mosaico  Contemporaneo) można obejrzeć wystawę pt. „MISZMASZ”, prezentującą prace artystów-dydaktyków oraz artystek-dydaktyczek związanych z Wydziałem Malarstwa warszawskiej ASP: Macieja Duchowskiego, Arkadiusza Karapudy, Jana Mioduszewskiego, Mai Kitajewskiej, Igora Przybylskiego,  Elwiry Sztetner i Matyldy Tracewskiej. Kuratorzy: Matylda Tracewska, Giovanni Gardini.
„Wystawa MISZMASZ będzie podróżą po różnych estetykach, różnych sposobach pracy z materią, różnych postawach intelektualnych.(..) W mozaice tradycyjnej proces twórczy odbywa się wahadłowo pomiędzy destrukcją (pocięciem materiału, który przez to w sposób nieodwracalny ulega zniszczeniu) a konstrukcją, czyli ponownym połączeniu materiału w całość według określonych reguł. U artystów zaprezentowanych na wystawie w Faenzie proces ten zachodzi jedynie w pojedynczych przypadkach. Są to raczej zbieracze, kolekcjonerzy i amatorzy niewielkich elementów, którzy gromadzą je, czasem jednorazowo na potrzeby określonego projektu, ale nierzadko także latami, a następnie posługują się nimi do stworzenia większej całości według założonej przez siebie logiki.(…) Do tego dochodzi aspekt czasu, nakład pracy i repetytywność gestu, które również artystycznie nas łączą. Dlatego dla mnie mozaika to przede wszystkim sposób patrzenia i istnienia w świecie”. – pisze kuratorka wystawy – Matylda Tracewska w tekście pt. „Patrzeć mozaiką”.

Uczestnicy / uczestniczki wystawy:

Maciej Duchowski, Arkadiusz Karapuda, Jan Mioduszewski, Maja Kitajewska, Igor Przybylski, Elwira Sztetner, Matylda Tracewska

„Miszmasz  to polskie słowo pochodzenia niemieckiego używane w mowie potocznej dla określenia nieładu, zamętu, chaosu. Jednocześnie miszmasz oznacza także mieszaninę, połączenie różnych przypadkowych lub pozornie niepasujących do siebie rzeczy, są również osoby, które wręcz tłumaczą miszmasz jako…mozaikę” – wyjaśnia kuratorka wystawy.

Pełen tekst kuratorki wystawy – Matyldy Tracewskiej pt. „Patrzeć mozaiką” (PDF, 319 KB)

„MISZMASZ”  – wystawa dydaktyków Wydziału Malarstwa na VII Biennale  Mozaiki Współczesnej w Ravennie

RavennaMosaico 2022 VII Biennale  Mozaiki Współczesnej
Muzeum Diocesano,  Galeria  Molinella,  Faenza