15 czerwca o godzinie 18.00 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 5 odbędzie się spotkanie z autorkami książki „Papcio udomowiony”: córką Henryka Chmielewskiego – Monique Lehman oraz Karoliną Prewęcką. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody 100. rocznicy urodzin absolwenta warszawskiej ASP, autora kultowego „Tytusa, Romka i A' Tomka” – Henryka Chmielewskiego. W dyskusji weźmie udział dziennikarz kulturalny i kurator wystaw komiksowych – Sebastian Frąckowiak.

Podczas spotkania porozmawiamy z autorkami wydanej w tym roku przez wydawnictwo Prószyński i S-ka książki „Papcio udomowiony”: Monique Lehman – córką Papcia Chmiela (która również ukończyła studia w murach naszej Uczelni) oraz Karoliną Prewęcką. Podczas rozmowy wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania:

• Jaki wpływ miały komiksy Papcia Chmiela na kilka pokoleń czytelników_ek i czego mogliśmy się od niego nauczyć?
  • Jak dzisiaj projektuje się ilustracje dla dzieci i młodzieży?

Papcio Chmiel

Uwielbiany przez czytelników Papcio Chmiel- Henryk Jerzy Chmielewski wyznaczył poziom komiksowej narracji i warsztatu. Stał się postacią równie rozpoznawalną jak bohaterowie jego komiksów. Wizjoner, powstaniec warszawski, harcerz, rysownik, Kawaler Orderu Uśmiechu.

Rysunki Papcia Chmiela biją rekordy cenowe i są obiektami  pożądania nie tylko wśród fanów komiksu. Seria komiksów jego autorstwa „Tytus, Romek i A`Tomek”  to ogólnopolski fenomen popkulturowy ukazujący się już 65 lat w nakładach wielomilionowych! Wokół jego osoby do dziś odbywają się liczne imprezy kulturalne, odsłaniane są murale, wystawy, organizowane są odczyty (łącznie z panelami dyskusyjnymi na temat „tytusologii” na UJ).

Henryk Jerzy Chmielewski był wielokrotnie nagradzany za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury; został odznaczony m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Spotkanie z autorkami książki „Papcio udomowiony” – córką Henryka Chmielewskiego – Monique Lehman oraz Karoliną Prewęcką.
Wydarzenie odbywa się w ramach 100. rocznicy urodzin Papcia Chmiela.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5
(sala obok bramy głównej ASP)

15 czerwca 2023, g 18.00

Partnerem spotkania jest galeria Fine Art Prints.

Papcio Chmiel stoi przy ścianie na której wisi jego autoportret. Poniżej portrety głównych bohaterów serii "Tytus, Romek i A`tomek"