Najnowsze prace artysty, malarstwo oraz tkanina, nawiązują do tematu pustyni, rozumianej zarówno jako przestrzeń realna, a także symboliczna – jako zagadnienie egzystencjalne. Na pustyni artysta poszukuje harmonii, równowagi i piękna. W pracach przedstawia ten proces posługując się prostym językiem formalnym – czernią, bielą, geometrycznymi kształtami. W zestawieniu z tekstami Andrzejewskiego zyskują one szczególną poetyckość.
Już tu byłem
choć jestem po raz pierwszy
wokoło
wszystko i nic
już tu byłem
w niczym we wszystkim
we wszystkim w niczym
Stworzyłem
Geometrię przejścia
Prosta linia
Od punktu wyjścia do celu
Porzucam widok obrysowany okręgiem
Przede mną Morze Martwe
Prof. Stanisław Andrzejewski
Artysta wizualny, profesor sztuk pięknych, prowadzi pracownię Tkaniny w Architekturze na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoje prace prezentował na ponad stu osiemdziesięciu indywidualnych i zbiorowych wystawach w galeriach i muzeach w Europie, w obu Amerykach, Afryce, Azji i Australii. Jest laureatem nagród, m.in. Nagrody Indywidualnej Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne (1996), Złotego Medalu Zasługi (2004), Medalu stulecia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2005) oraz najwyższego honorowego odznaczenia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Nagrody Pegaza (1996).
Twórczość Stanisława Andrzejewskiego rozgrywa się na szerokim polu różnych dziedzin sztuki i obejmuje malarstwo, rysunek, rzeźbę ceramiczną, tkaninę unikatową (soft sculpture), a także poezję. Nie zatrzymując się na dłużej przy jednej z nich, wędruje on po zróżnicowanych przestrzeniach sztuki, poszukując i w odkrywaniu znajdując satysfakcję tworzenia. Tym również tłumaczy się jego głęboka potrzeba wędrowania. Pustynie świata traktuje jako obszar metafizyczny, dlatego podróże po nich stały się największą inspiracją jego twórczości. Od kilku dekad realizuje artystyczny projekt „Geometria Pustyni”, w którym zawiera przemyślenia na temat samotności współczesnego człowieka. W ostatnich latach pracuje nad projektem „Słowo tworzy obraz”, w którym bada znaczenie słowa literackiego w swojej twórczości. Aktualnie realizuje projekt „Geometria stworzenia świata”, który dotyczy wolności myśli człowieka i procesu stwarzania intelektualnych struktur własnego świata.
Co, gdzie, kiedy
„Pragnienie suchej ziemi”
Galeria Sotto 63
ul. Piękna 15/63, Warszawa
30 czerwca – 18 sierpnia 2023
wernisaż: czwartek, 29 czerwca, g. 18.00
Powiązane aktualności
-
Wystawy ASP
„(Nie)obowiązkowe nauczanie kapizmu”. Stefan Gierowski
Jeszcze tylko do 15 października 2023 można oglądać obrazy Stefana Gierowskiego, prezentowane w Pałacu Czapskich w ramach aneksu do trwającej wystawy "(Nie)obowiązkowe nauczanie kapizmu". Zdeponowane w Muzeum ASP w Warszawie obrazy pochodzą z kolekcji Krzysztofa Musiała oraz Rodziny Stefana Gierowskiego. 14 sierpnia przypadła pierwsza rocznica śmierci Profesora.05.07.2023 -
„GARLIK—PLAKATY”. Wystawa
W dniach 29 czerwca – 19 lipca 2023 w Centrum Łowicka będzie prezentowana wystawa, związanego z Wydziałem Grafiki warszawskiej ASP – Piotra Garlickiego. Na prezentowanej w ramach 28. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie wystawie "GARLIK—PLAKATY" zostaną pokazane plakaty datowane na lata 2002–2023.05.07.2023