„Pro morte oznacza miejsce w szpitalach, gdzie uznani za martwych zatrzymywani są jeszcze na kilka godzin. Jak wyznanie bezradności, ale i nadziei po utracie nadziei. Miejsce, gdzie wszystko może jeszcze się wydarzyć. Obrazy z tego cyklu malowałem pod powiekami od lat. Obrazy przedśmiertne, pośmiertne? Ciągle miałem nadzieję, że mam jeszcze na nie czas. I nagle okazało się, że to już teraz”. Tworzę w nich – czy poprzez nie – osobistą apokalipsę. Która być może wydarza się już teraz, bezgłośnie i niezauważalnie. Bo oślepliśmy na nią. Bo może nasza ponowoczesna apokalipsa to utrata zdolności pojmowania ostatecznych znaczeń. Obrazy te sytuują się na przecięciu sprzecznych dyskursów i horyzontów – sarkazmu i wzniosłości, przelotności i ostateczności, vanitas i kiczu…" – mówi artysta.
Niestabilna ostateczność
Sławomir Marzec w swojej twórczości rozwija ideę obrazu rozważającego, deliberującego. Obrazu zdolnego myśleć widzialność i sprostać rzeczywistości rozumianej jako dynamiczna złożona wielowymiarowość. Przez wiele lat tematem jego prac było WSZYSTKO, ale pojmowanej jako ruch między niemożliwą całością a nieostatecznością wszelkiej konkretyzacji. Obecne jego prace sytuują się wobec niestabilnej ostateczności.
Sławomir Marzec
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Kunstakademie Düsseldorf. Prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Jest artystą wizualnym, malarzem, twórcą instalacji, performerem, pedagogiem, autorem tekstów, krytykiem i teoretykiem sztuki. Prezentował swoje prace na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Galerii Foksal w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowym w Lublinie czy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Opublikował ponad 250 artykułów z pogranicza teorii i krytyki sztuki, a także pięć książek (m.in. „Zabobony sztuki najnowszej”, „Sztuka, czyli wszystko. Krajobraz po postmodernizmie”).
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
Co, gdzie, kiedy
„PRO MORTE od apokalipsy do Genesis”
Kuratorka: Ewa Gorządek
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
23 czerwca 2023 – 24 września 2023
wernisaż: 23 czerwca 2023, g. 19.00
Powiązane aktualności
-
Nagroda Rektorów ASP dla Anny Rendeckiej
Anna Rendecka z Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie została laureatką 14. edycji konkursu Najlepsze Dyplomy ASP 2022. Absolwentka uzyskała Nagrodę Rektorów ASP za pracę pt. "Zanikanie" przygotowaną pod opieką prof. Andrzeja Węcławskiego.13.06.2023 -
Wystawy ASP
„(Nie)obowiązkowe nauczanie kapizmu”. Stefan Gierowski
Jeszcze tylko do 15 października 2023 można oglądać obrazy Stefana Gierowskiego, prezentowane w Pałacu Czapskich w ramach aneksu do trwającej wystawy "(Nie)obowiązkowe nauczanie kapizmu". Zdeponowane w Muzeum ASP w Warszawie obrazy pochodzą z kolekcji Krzysztofa Musiała oraz Rodziny Stefana Gierowskiego. 14 sierpnia przypadła pierwsza rocznica śmierci Profesora.13.06.2023