W dniach 3 – 4 lipca 2023 w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Architektura Wyzwań – Odbudowa Ukrainy” poświęcona szeroko rozumianej odbudowie Ukrainy. 1 lipca 2023 wykład inauguracyjny wygłosi gość specjalny – architekt Shigeru Ban z Japonii. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie jest partnerem wydarzenia.

Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do dyskusji, dotyczącej następujących wyzwań:

wyzwanie 1: Wymiary wojny i kierunki odbudowy Ukrainy.

wyzwanie 2: Dziedzictwo architektoniczne i jego ochrona w kontekście odbudowy Ukrainy.

wyzwanie 3: Zasady zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do procesu odbudowy Ukrainy.

wyzwanie 4:  Architektura w odpowiedzi na kryzys uchodźczy i inne skutki wojny w Ukrainie.

wyzwanie 5: Urbanistyka służąca rewitalizacji obszarów zniszczeń wojennych.

Tezy konferencji / conference theses

Uczestnictwo w Konferencji

Aby wziąć udział w konferencji z referatem należy do 22 maja 2023 zarejestrować się przez formularz. W ciągu 20 dni od tego terminu zostaną wysłane zaproszenia do wygłoszenia referatów na sesjach plenarnych. Streszczenie referatu (tytuł max. 150 znaków; streszczenie: max. 200 znaków) należy przygotować w dwóch wersjach językowych:

• osoby z Polski – w języku polskim i angielskim
  • osoby z Ukrainy – w języku ukraińskim i angielskim
  • osoby spoza Polski i Ukrainy – w języku angielskim

Referaty po procesie recenzji zostaną zamieszczone w publikacji pokonferencyjnej oraz punktowanych czasopismach z listy MEiN.

Aby wziąć udział w konferencji (bez referatu) należy do 19 czerwca 2023 roku zarejestrować się poprzez formularz. Organizatorzy mogą poprosić bezpośrednio przed konferencją o potwierdzenie chęci udziału.

link do formularza zgłoszeniowego

Szczegółowe informacje:

Konferencja odbywa się pod przewodnictwem międzynarodowego Komitetu Naukowego. Objęta została honorowym patronatem JM Rektora Politechniki Warszawskiej, Ministra Spraw Zagranicznych RP, Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Przewodniczącego Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk, Prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Międzynarodowa konferencja: „Architektura Wyzwań – Odbudowa Ukrainy’ / „Architecture of Challenges – Rebuilding Ukraine” / «Архітектура викликів – відбудова України»

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
ul. Agrykola 1, Warszawa

3 – 4 lipca 2023
1 lipca 2023: wykład inauguracyjny gościa specjalnego – architekta Shigeru Ban (Japonia).

Konferencja odbędzie się w języku angielskim, polskim i ukraińskim.
Udział w konferencji  jest bezpłatny.

Organizatorzy: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Kijowski Narodowy Uniwersytet Budownictwa i Architektury (KNUBA), Narodowy Uniwersytet Politechnika Zaporoska, Narodowy Uniwersytet Politechnika Lwowska, Narodowy Związek Architektów Ukrainy, Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP).

Patronat medialny: Rzeczpospolita, Architektura-Murator, Architektura & Biznes, Bird in flight, Hmarochos, Pragmatika.Media

Sponsorzy: Deloitte, Flora Development, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Unihouse S.A.

Plakat wydarzenia, przedstawiający graficznie abstrakcyjną reprezentację białego budynku z niebieskimi i żółtymi kwadratami,