Malarz wypowiada się w tematach: pejzażu i portretu. Pejzażu rzeki Bug – jednej jedynej rzeki, głównie w jednym jej malowniczym zakolu. Z modeli – w obrębie wiejskiej sagi portretowej – najczęściej maluje własną matkę. Brzmi to dość prosto, jest proste, ale zarazem wnosi wielki ładunek problemów egzystencjalnych i przeżyć estetycznych. Album wzbogacają: wprowadzenie Wiesława Myśliwskiego, dwukrotnego laureata Nagrody Literackiej „Nike”, a prywatnie wieloletniego przyjaciela artysty, tekst krytyczny Magdaleny Sołtys oraz tekst biograficzny Anny Wachty. Zachęcamy do zapoznania się z fascynującą twórczością Profesora i albumem Wydawnictwa BOSZ!
„Stanisław Baj uparcie portretował swoją matkę. Setkami płócien i rysunków postawił jej pomnik – dowód synowskiego przywiązania i malarskiej pasji. Uwieczniał też innych najbliższych, póki żyli. Stworzył wielką sagę mieszkańców małej wsi Dołhobrody. Ich śmierć zaprowadziła go nad wodę – symbol przemijania. Od ćwierćwiecza Baj maluje tylko jedną rzekę, jedno zakole Bugu. Namalował Bug o każdej porze dnia, nocy i roku. Wydeptał tam już swoje ścieżki i wypatrzył oczy. Stworzył przepastny portret wody. Obsesja. Warunek konieczny, by próbować posiąść to, co płynne i nieuchwytne: czas i światło”. (Fragment tekstu z albumu „Stanisław Baj”.)
Stanisław Baj
W latach 1972 – 1978 studiował malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem trójki profesorów: Ludwika Maciąga, Jacka Siennickiego, Michała Byliny. Studia ukończył z wyróżnieniem w pracowni Ludwika Maciąga, u którego pozostał jako asystent. W 1982 podjął pracę dydaktyczną w macierzystej uczelni, gdzie prowadził Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa. W latach 2006 – 2013 był prorektorem do spraw dydaktycznych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykłada na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Jest autorem ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych.
Retrospektywny album poświęcony twórczości prof. Stanisława Baja
- Wprowadzenie: Wiesław Myśliwski
- Tekst krytyczny: Magdalena Sołtys
- tekst biograficzny: Anna Wachta
- Projekt graficzny: Władysław Pluta (prof. ASP w Krakowie)
- Na 170 stronach albumu zostało zawartych 200 ilustracji.
- Wersja polsko-angielska
- Wydawnictwo BOSZ
Zdjęcie główne: fragment obrazu z cyklu „Rzeka Bug”
Powiązane aktualności
-
Stypendium
„Józef Czapski. Grzegorz Kozera. Korespondencja”. Wystawa
Od 10 lipca 2023 w Sosnowieckim Centrum Sztuki będzie prezentowana wystawa, związanego z wydziałem Malarstwa ASP w Warszawie, artysty - malarza i historyka sztuki – Grzegorza Kozery: "Józef Czapski, Grzegorz Kozera. Korespondencja". Objęta honorowym patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wystawa potrwa do 10 września. Kuratorka: Adriana Zimnowoda.05.04.2023 -
Jan Mioduszewski na wrocławskim Przeglądzie Sztuki SURVIVAL
Prowadzący Pracownię Struktur Wizualnych na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie – Jan Mioduszewski bierze udział w 21. Przeglądzie Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu. Malarz, autor obiektów malarskich, instalacji, fotografii i "still-performances" ("nieruchomych performensów" – termin artysty) prezentuje tam instalację malarską "Malachitowy sześcian w wc", w którejwykorzystał efekt malarstwa dekoracyjnego, tworząc złudzenie powierzchni kamienia. Przegląd Sztuki SURVIVAL odbywa się w dniach 23 – 27 czerwca 2023 we Wrocławiu.05.04.2023