Od 10 lipca 2023 w Sosnowieckim Centrum Sztuki będzie prezentowana wystawa, związanego z wydziałem Malarstwa ASP w Warszawie, artysty - malarza i historyka sztuki – Grzegorza Kozery: „Józef Czapski, Grzegorz Kozera. Korespondencja”. Objęta honorowym patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wystawa potrwa do 10 września. Kuratorka: Adriana Zimnowoda.

"Józef Czapski, Grzegorz Kozera. Korespondencja"

Wystawa stanowi nową odsłonę, powstałego w latach 2019 – 2020, projektu Grzegorza Kozery – „Widzenie powtórne”. W ramach stypendium Młoda Polska artysta odbył niecodzienną podróż do Ameryki Południowej by metaforycznie odtworzyć zagubione w 1955 roku, podczas podróży po kontynencie, szkice Czapskiego. Wystawa „Józef Czapski, Grzegorz Kozera. Korespondencja” jest – w pewnym sensie – kontynuacją poprzedniego cyklu. Uzupełnia go kilkunastoma nowymi pracami – wykonanymi specjalnie na potrzeby niniejszej wystawy – dziewięcioma obrazami olejnymi oraz siedmioma kolażami z serii „Czapski w Rio w 1955”. Suplementem, o szczególnym dla nowej odsłony projektu znaczeniu merytorycznym, ale także emocjonalnym, jest obecność siedmiu obrazów samego Józefa Czapskiego z lat 50. – 70.

Artystyczne hommage à Czapski

Celem zestawienia prac Kozery z dziełami Czapskiego jest podkreślenie szczególnej atencji współczesnego artysty wobec malarsko-intelektualnego świata admiratora kapizmu i współzałożyciela paryskiej „Kultury”. To przede wszystkim artystyczne hommage à Czapski. Hołd złożony mistrzowi, który stał się bliski poprzez wspólną dla obu ciekawość świata, zmysłową percepcję życia, adorację koloru, detalu, fragmentaryczności i słowa pisanego. W trakcie prelekcji po raz pierwszy pokazane zostaną dotąd nie prezentowane zdjęcia prac Józefa Czapskiego. Pokazowi towarzyszyć będzie opowieść o procesie twórczym artysty zanotowanym w niepublikowanych dotąd dziennikach.

Grzegorz Kozera

Urodzony w 1983 roku malarz i historyk sztuki zainteresowany sztuką twórców polskiej awangardy. W latach 2003-2008 studiował na wydziale Historii Sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a od 2006 na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Dyplom z malarstwa w pracowni Przestrzeni Malarstwa prof. Leona Tarasewicza i dr. Pawła Susida otrzymał w 2011. W latach 2017-2020 odbył studia doktoranckie na ASP w Krakowie w pracowni prof. Grzegorza Sztwiertni. Od 2020 roku pracuje na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w Pracowni Struktur Wizualnych prowadzonej przez prof. Jana Mioduszewskiego.

„Józef Czapski. Grzegorz Kozera. Korespondencja”. Wystawa
Kuratorka: Adriana Zimnowoda

Zaprezentowane na wystawie obrazy Józefa Czapskiego pochodzą z prywatnej kolekcji Krzysztofa Musiała.

Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki,
Sosnowiec

10 lipca – 10 września 2023

Patronat honorowy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Elżbieta Skoczek – dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego. Organizator Festiwalu: Fundacja SUSEIA

Wydarzenie na Facebooku

Plakat wystawy "Józef Czapski. Grzegorz Kozera. Korespondencja".