„Zielniki. Ochrona i konserwacja” to opracowanie obejmujące historię powstawania zielników z uwzględnieniem najstarszych polskich zbiorów zielnikowych, technikę i technologię wykonania zielników, zagadnienia etyczne dotyczące gromadzenia i konserwacji zbiorów przyrodniczych, opis procesów degradacji, metod konserwacji prewencyjnej i propozycję bezpiecznej metodologii ochrony i konserwacji i zielników. Książka stanowi podstawę do odpowiedzialnego dokumentowania otaczającej nas informacji biologicznej, które jako dziedzictwo docenią przyszłe pokolenia.
dr Magdalena Grenda-Kurmanow
Magister w zakresie konserwacji i restauracji książki, grafiki i skóry zabytkowej (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, 2010). Nagrodzona przez Stowarzyszenie Konserwatora Zabytków w konkursie na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa. Doktor sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki (tytuł pracy: „Konserwacja i restauracja zabytkowych zielników a zachowanie jakości materiału genetycznego roślin”, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, 2022).
Od 2017 roku pracuje na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na ASP w Warszawie w Katedrze Konserwacji i Restauracji Starych Druków i Grafiki, w Pracowni Konserwacji i Restauracji Grafiki i Rysunku. Studia podyplomowe: Nowoczesne techniki analityczne dla konserwacji obiektów zabytkowych (2012/13, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Chemii); Ziołoznawstwo, (2014/15, Uniwersytet Rzeszowski), Prawo dowodowe i kryminalistyka, (2021/2022, Uniwersytet Warszawski). Kursy: Training and Standards in the Care of Botanical Collections (grudzień 2013); SYNTHESYS meeting: Curation of ethnobiological collections (czerwiec 2013).
zdjęcie główne: fragment okładki książki dr Magdaleny Grendy-Kurmanow „Zielniki. Ochrona i konserwacja”.