Camera obscura
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
„W poszukiwaniu własnego narzędzia do opowiadania o świecie zamkniętym w formie kwadratu wybrałem fotografię analogową, otworkową. Technika pozwala mi uzyskać silny związek obrazu z realnością, zachowując przy tym pewnie aberracje. Szukam kadrów i wewnętrznej opowieści, które sprawiają wrażenie surrealności“ – mówi artysta.
(…) Interesują mnie zdjęcia, które komunikują się z odbiorcą bez komentarza, których aberracja świata, przez przypadkowe zdarzenia w kadrze, na moment zatrzymuje, przykuwa wzrok odbiorcy. Lubię, kiedy fotografia zaskakuje, swoją niby-banalną treścią. Wybrane i odpowiednio skadrowane obiekty zarejestrowane przez szeroki kąt nie-obiektywu zacierają podział na fikcję i rzeczywistość“ – podkreśla Piotr Kucia.
(…) Głównym tematem prac są przestrzenie, w konfrontacji z obiektami stworzonymi przez człowieka. Obrazy są poddane postprodukcji, dopuszczam jedynie pracę nad kolorem, który pozwala mi uwypuklić główny temat zdjęcia oraz ułożyć zestawy. Nie interesuje mnie pojedyncza fotografia” – dodaje.
Fotografia postmedialna?
„Mimo braku pełnej kontroli nad fotografią otworkową, moje prace nie są pozbawione świadomego kadru i światła, a technika cyfrowa w szerszej przestrzeni barw i w 16 bitach pozwala na nieprawdopodobne oddanie szczegółow przejść tonalnych. Zdolność fotografii otworkowej do tworzenia obrazów na granicy realizmu, prowadzi do zmiany percepcji obrazu“ – wyjaśnia Piotr Kucia.
„Według Stefana Wojneckiego (Stefan Wojnecki , „Fotografia gwiazda podwójna kultury” ASP, Poznań 2007) fotografia otworkowa jest „zasadniczym elementem obszaru fotografii postmedialnej“. Czy moje prace są z fotografią postmedialną? Być może tak, ale obraz świata jaki rejestruje, jest na tyle dziwny, że nawet patrząc na obiekt przed wykonaniem zdjęcia, sprawia wrażenie nierealnego. Dlatego to rejestruję. Zamieniam w fotografię, a technika otworkowa pozwala mi wydobyć esencję tej aberracji światła – konkluduje artysta.
Piotr Kucia
Fotograf, operator filmowy, adiunkt na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, inicjator i koordynator wielu akcji i projektów bazujących na innowacji i nowych technologiach. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Doktor sztuk filmowych (2013); w pracy doktorskiej zastosował innowacyjną technikę rejestracji fotograficznej wysokiej rozdzielczości w szerokim gamucie. W swoich fotografiach wykorzystuje poszerzoną przestrzeń barw Adobe RGB.
Co, gdzie, kiedy
„My walk“. Wystawa Piotra Kuci
Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
ul. Warszawska 142
wernisaż: 7 kwietnia 2024, godz. 15:15
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 6
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 7